Alopesi areata tanılı hastalarda tedavi yanıtının trikoskopik olarak değerlendirilmesi
Trichoscopic evaluation of treatment response in patients with alopecia areata
- Tez No: 924786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve amaç: Trikoskopi, saç ve saçlı derinin bir dermoskop cihazı ile muayenesidir ve kolay uygulanabilir, invazif olmayan, birçok saç hastalığının tanı ve ayırıcı tanısına katkı sağlayabilen bir yöntemdir. Literatürde trikoskopik incelemenin AA'da tedaviye yanıtın değerlendirilmesindeki rolünü inceleyen az sayıda, farklı sonuçlara sahip çalışma bulunmakla birlikte, intralezyonel kortikosteroid tedavisinin değerlendirildiği bir çalışma dışında tedavide kullanılan ilaçlarda trikoskopik parametrelerde anlamlı değişiklik elde etmek için geçen sürenin karşılaştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda kliniğimize başvuran ve AA tanısı alan hastalarımızın kayıt altına alınmış klinik ve trikoskopik fotoğrafları retrospektif olarak incelenerek hastaların demografik ve klinik özellikleri ile trikoskopik bulguların ilişkisinin değerlendirilmesi ve tedavi amacıyla kullanılan ilaçlarda trikoskopik parametrelerde anlamlı değişiklik elde etmek için geçen süreleri karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya dahil edilen 54 hastanın AA takip formları ile birlikte tedavi başlangıcında, 4., 8. ve 12. haftalarda kayıt altına alınmış olan klinik ve trikoskopik fotoğrafları retrospektif olarak değerlendirildi. Tercih edilen tedavilere yanıt alınaması durumunda sıklıkla 12. haftada tedavi ajanı değişikliği planlandığı için tedavi sonlanım noktası olarak 12. haftadaki klinik kontrol belirlendi. Hastaların 11'inde topikal kortikosteroid, 11'inde intralezyonel kortikosteroid, 11'inde intramusküler ile kombine topikal kortikosteroid, 12'sinde difensipron, 9'unda ise barisitinib tedavi ajanı olarak kullanılmıştı. Bulgular: Tedaviye klinik yanıt sınıflandırıldığında 23 hastada düşük klinik yanıt, 31 hastada ise yüksek klinik yanıt gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Trichoscopy is the examination of hair and scalp using a dermoscope, offering a non-invasive, easily applicable method that contributes to the diagnosis and differential diagnosis of various hair disorders. Although there are a few studies in the literature with varying results examining the role of trichoscopic examination in the evaluation of response to treatment in AA, there is no study comparing the time taken to obtain significant changes in trichoscopic parameters for the drugs used in treatment, except for one study evaluating intralesional corticosteroid treatment.In our study, we aimed to retrospectively analyze the clinical and trichoscopic photographs of patients diagnosed with AA at our clinic, evaluate the relationship between their demographic and clinical characteristics and trichoscopic findings, and compare the time required to achieve significant changes in trichoscopic parameters across different treatment agents. Materials and Methods: The clinical and trichoscopic photographs recorded at the beginning of treatment, 4th, 8th and 12th weeks, together with the AA follow-up forms of the 54 patients included in the study were evaluated retrospectively. Since the treatment agent change is frequently planned at the 12th week in case of failure to respond to the preferred treatments, the clinical control at the 12th week was determined as the treatment endpoint. Topical corticosteroid was used in 11 patients, intralesional corticosteroid in 11 patients, topical corticosteroid combined with intramuscular in 11 patients, diphencyprone in 12 patients and baricitinib in 9 patients. Results: When clinical response to treatment was classified, 23 patients showed a low clinical response, while 31 patients exhibited a high clinical response. In the“high clinical response”group, statistically significant reductions were observed post-treatment in trichoscopic findings such as thin hairs (p=0.002), broken hairs (p=0.001), black dots (p=0.001), and yellow dots (p=0.002).