Mikozis fungoideste immunhistokimyasal CADM1 ve TİAM1 ekspresyonlarının tanısal değeri ve histopatolojik parametrelerle ilişkisi
Diagnostic value and relation to histopathological parameters of immnunhistochemical CADM1 and TİAM1 expressions in mycosis fungoides
- Tez No: 924799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mikozis fungoides (MF) en sık görülen primer kutanöz lenfoma alt tipi olup tanısal olarak çeşitli zorluklar içerebilir. Tanı kolaylığı sağlamak amacıyla farklı algoritmalar önerilmiştir. Güncel olarak kabul edilen algoritmada klinik, histopatolojik, immunhistokimyasal ve moleküler parametreler yer almaktadır. CADM1'in MF'i yüksek duyarlılık ve hassasiyet ile tespit edebileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. CADM1 ve TİAM1 ilişkisi Erişkin T Hücreli Lösemilerde tanımlanmış olup benzer mekanizmanın MF'de de görülebileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Laboratuvarında 2019- 2024 yılları arasında incelenerek tanı almış 75 MF, 50 inflamatuar dermatit ve 25 kontrol grubu deri biyopsisinin histopatolojik bulguları ve mevcut CD3, CD4, CD8, CD5, CD7 boyamaları değerlendirildi. Tüm vakalara immunhistokimyasal CADM1 ve TİAM1 boyamaları uygulandı. Veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. MF tanılı vakalarda tanısal histopatolojik bulgulardan epidermotropizm varlığında CADM1 skorunun daha yüksek olduğu tespit edildi (z:2.914, p:0.004). CADM1'in MF'i inflamatuar dermatit ve kontrol grubundan yüksek duyarlılık ve seçicilikle ayırt ettiği gösterildi (skor> 0.5 için %93.30 duyarlılık, %88.00 seçicilik). MF tanılı vakalarda tanısal histopatolojik bulgulardan fibroplazi varlığında TİAM1 skorunun yüksek olduğu tespit edildi (z:2.445, p:0.014). TİAM1'in MF'i yalnızca inflamatuar dermatit grubundan %64 duyarlılık ve seçicilik ile ayırt ettiği gösterildi. CADM1'in yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak ileri evre vakalarda ve büyük hücre transformasyonunda anlamlı olarak yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Mycosis fungoides (MF) is the most common primary cutaneous lymphoma subtype and may present various diagnostic difficulties. Dİfferent algorithms have been proposed to facilitate diagnosis. The currently accepted algorithm includes clinical, histopathological, immunohistochemical and molecular parameters. There are studies showing that CADM1 can detect MF with high specificity and sensitivity. The relationship between CADM1 and TIAM1 has been defined in adult T-cell leukemias and it is thought that a similar mechanism may also be seen in MF. In our study, histopathological findings and current CD3, CD4, CD8, CD5, CD7 stainings of 75 MF, 50 inflammatory dermatitis and 25 control group skin biopsies diagnosed between 2019-2024 at the Medical Pathology Laboratory of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine were evaluated. Immunohistochemical CADM1 and TIAM1 stainings were applied to all cases. Data were compared statistically. In cases diagnosed with MF, it was determined that CADM1 score was higher in the presence of epidermotropism among diagnostic histopathological findings (z: 2.914, p: 0.004). CADM1 was shown to distinguish MF from inflammatory dermatitis and control groups with high sensitivity and specificity (93.30% sensitivity, 88.00% specificity for score> 0.5). TİAM1 score was found to be higher in the presence of fibroplasia among diagnostic histopathological findings in cases diagnosed with MF (z: 2.445, p: 0.014). TİAM1 was shown to distinguish MF only from inflammatory dermatitis group with 64% sensitivity and specificity. CADM1 was found to be significantly higher in advanced stage cases and large cell transformation regardless of age and gender.