Evde sağlık hizmetleri'nde takipli olan 65 yaş ve üstü hastaların pnömokok ve influenza aşıları ile aşılanma oranları, aşı reddi ile ilgili görüşleri ve etki eden faktörler
Vaccination coverage with pneumococcal and influenza vaccines, attitudes to vaccine refusal and factors influencing vaccination among patients aged 65 years and over followed up by home care services
- Tez No: 924798
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Evde Sağlık Hizmetleri'nde takipli olan 65 yaş ve üstü hastaların pnömokok ve influenza aşıları ile aşılanma oranları, aşı hakkındaki ve aşı reddi ile ilgili görüşleri ve tüm bunlara etki eden faktörlerin bulunması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tipte bir çalışmadır. Evde Sağlık Hizmetleri'nde takipli olan 65 yaş ve üstü ve çalışmaya gönüllü olan toplam 255 hastaya, sosyodemografik özellikler ve genel tıbbi öyküsünü araştıran sorular, influenza ve pnömokok aşıları ile aşılanma, aşı farkındalıkları, aşı hakkında bilgi edinme kaynakları ve aşı hakkındaki düşüncelerini içeren sorulardan oluşan anket formu uygulandı. Ardından influenza ve pnömokok aşısını yaptırmamış hastalara Aşı Karşıtlığı Ölçeği uygulandı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 69,6±4,9 yıldı. %60,8'i kadındı. %83,9'unun kronik hastalığı vardı. Hastaların %21,2'si her yıl düzenli influenza aşısını yaptırırken, %23,1'i pnömokok aşısını yaptırdığını belirtti. Hastaların influenza ve pnömokok aşısını yaptırmamasının en sık nedeni aşı hakkında bilgilerinin olmamasıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to find out the vaccination rates of patients aged 65 years and over who were followed up in Home Health Services with pneumococcal and influenza vaccines, their opinions about vaccination and vaccine refusal, and the factors affecting all these. Materials and Methods: This is a cross-sectional study. A total of 255 patients aged 65 years and older who were being followed up in home health services and who volunteered to participate in the study were administered a questionnaire. This consisted of questions about sociodemographic characteristics and general medical history, vaccination with influenza and pneumococcal vaccines, vaccine awareness, sources of information about vaccination, and thoughts about vaccination. The Vaccine Opposition Scale was then administered to patients who had not received influenza and pneumococcal vaccines. Results: The mean age of the participants was 69.6±4.9 years, 60.8% were female, and 83.9% had chronic diseases. While 21.2% of the patients received regular influenza vaccination every year, 23.1% stated that they received pneumococcal vaccination. The most common reason for patients not receiving influenza and pneumococcal vaccination was lack of knowledge about the vaccine.