Türkiye ve Güney Kore devrimlerinde Atatürk ve Park Cong-Hi'nin önderlikleri hakkında mukayeseli bir çalışma
- Tez No: 92495
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Özet Bu çalışma da önderlik ve uygulamalar konusunda iki lideri karşılıklı ortaya koymaya çalıştık. Türk milletinin lideri Atatürk ve Kore halkının lideri Park Cong-hi. Her iki lider ülkelerinin geleceğini belirleyen, geçmişi kökten değiştiren bir önderlikte bulunmuşlardır. Ülke insanları onların önderliğini kabul etmiş ve uygulamada kendilerine ve önderliklerine olan inançları nedeniyle başarılı olmuşlardır. Her iki liderde değişimin, devrimin ancak kendi ülke insanlarıyla beraber, elele vererek yapılabileceğine inandıkları için, değişimin bütün aşamalarında onlarla birlikte olmuşlardır. Park Cong-hi'nin uygulamada kısmen karşılaştığı muhalefet, bir başka deyişle ölümünden sonra anlaşılan değerli liderliği, Atatürk'ün ülke insanıyla alan ilişkisinde hiç yaşanmamıştır. Bu manada Atatürk'ün devrimleri ve değişime kazandırdığı nitelik daha köklü ve yaygın bir karaktere sahiptir. En önemlisi de Atatürk'ün devrimlerinin ve değişime kazandırdığı niteliklerin bütün ulusun başında komutan olarak Kurtuluş Savaşı gibi güçlü ve zorlu, dinamik ve içten bir mücadelenin ardından gerçekleştirmiş olmasıdır. Kuşkusuz her iki liderin de değişim ve devrimlerinin temel hedefi ülkelerinin daha onurlu, daha müreffeh ve her yönden daha güçlü olmaları içindi. Türlü mücadele ve zorluklarla ilerledikleri bu yolda mutlak başarıya olan inançları onların bu hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamıştır. Toplumun geçmişten gelen, özellikle Türk toplumunun ekonomik, siyasi- askeri yönden içine düştüğü müşkil durum, toplumsal yapıdaki geri kalmışlık ve tutarsızlıklar özellikle Atatürk'ün önderliğinde bir bir yok olmuş ve ülke içine düştüğü zor durumdan onun üstün irade ve inancı sayesinde kurtulmuştur. 240Her iki ülke liderinin açtığı yolda gerek Türkiye gerekse Güney Kore hızla ilerlemiş, ekonomik, siyasi toplumsal, kültürel yönden büyük atılımlar başlamıştır. Ülkelerin tam bağımsızlık bilinci gelişmiş ve bunun muhafaza etmenin ekonomik ve siyasi yönden güçlü olmakla mümkün alacağı fikri yerleşmiştir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin ekonomik gücüne ulaşılmaya çalışılmış ve büyük ölçüde başarılmıştır. Ülkelerin diğer ülkelerle olan ilişkileri güçlü bir tam bağımsızlık fikriyle şekillenmiş, dış siyaset bu zemin üzerinde yükselmiştir. Ülke içindeki toplumsal yapının oluşması ve değişimi de yine bu gelişmelere paralel olarak ileri toplumlar seviyesine ulaşmıştır. 241
Özet (Çeviri)
(İngilizce Özeti) Summary In this thesis we have tried to compare and contrast two leaders in terms of leadership and its application. The subjects of the thesis are Atatürk, leader of the Turkish people and the Korean leader, Park Cong-hi. Both of these leaders determined the future of their country and changed its fundamental heritage. The people accepted their leadership and were successful in carrying out their ideals because of their belief in the men themselves and in their leadership. Because both of these leaders believed change and revolution could only take place by joining together with all of the people in the country, they were continually in touch with the people at every stage of the proposed changes. The opposition that Park Cong-hi meet in his attempt to carry out reform, in other words the fact that the value of his leadership was only recognized after his death, was not experienced by Atatürk in his relationship with the people of the country. In this sense, the qualities that Atatürk lent to the reforms and revolution had a much more fundamental and widespread character. The most important of these lies in the fact that Atatürk was the head of the army during the War of Independence, a particularly difficult period and lead a dynamic and sincere struggle. Without doubt the basic goal of both leaders in their reforms was for their countries to become more honorable, more prosperous, and stronger in every way. It was their confidence of absolute success that enabled them to realize their goals and move ahead with all of the difficulties and various struggles. It was a difficult situation that the country has fallen into, mostly caused by the economic, political, and military forms the Turks inherited from 242the past. Under Atatürk leadership, the resulting backwardness and inconsistency disappeared and due to his will power and strong faith the country was rescued from this difficult situation. Both Turkey and South Korea quickly moved forward, following the path that the leaders had opened. Huge advances in. economics, politics, community and culture were the result. The countries understanding of complete independence developed and the awareness that this could only be safe-guarded by being powerful politically and economically was clearly grasped. As a result, attempts to strengthen the countries economy were made and to a large degree can be considered successful. Their relationships with other countries were formed keeping in mind their desire for complete independence. Foreign relations were developed with this as a foundation. The formation and change in terms of the community structure has kept pace with the other developments and has reached the level of developed countries. 243