Türkiye ve Güney Kore'de uygulanan IMF politikalarının karşılaştırılması (1997-2002)
Comparision of the applied IMF politics in south Korea and Turkey (1997-2002)
  1. Tez No: 146021
  2. Yazar: HALİL ÖZEKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Müttefik devletler tarafından Savaş sonrası dönemde yeni uluslararası para sistemini oluşturmak için 1944 yılında kurulan IMF, krize giren ülkelere teknik bilgi ve fınansal destek sağlayan bir kuruluştur. Pek çok kesim tarafından yoğun olarak eleştirilen IMF politikalarının, azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde ciddi ve kalıcı etkileri vardır. Bu politikalar çoğunlukla başarısız sonuçlanırken, bazı ülkeler de başarılı sonuçlar verebilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye ile karşılaştırılacak bir ülke olarak Güney Kore'nin seçilmesi, Türkiye'de olduğu gibi, bu ülkenin de IMF destekli istikrar programı uygularken krize girmesi ve IMF destekli istikrar programı uygulayan Asya ülkeleri arasında en iyi performansı göstermiş olmasıdır. G. Kore ve Türkiye'nin IMF desteğinde ve denetiminde aldığı önlemler; Milli Paranın Devalüe edilmesi, Merkez Bankasının bağımsızlaştırılması, uluslararası ticaretin serbestleştirilmesi, devlet kurumlarının özelleştirilmesi, Vergi reformu, Bankacılık ve Tarım sektörleri reformları sonucu bu ülkelerde milyonlarca kişi işsiz kalmış ve yoksullaşma artmıştır. Güney Kore'deki krizin ekonomik ve sosyal birçok alanda yaratmış olduğu olumsuzluklar devam etmekle birlikte, bu ülkenin özellikle 1999 yılından itibaren makro ekonomik göstergelerinde iyileşmeler gözlenmeye başlamıştır. IMF destekli istikrar programı uygulayan Türkiye ekonomisi de, önce Kasım 2000'de, sonra Şubat 2001' de krize girmiş ve hala belirgin bir düzelme sağlayamamıştır. Bu çalışmada ilk olarak; IMF politikalarını değerlendirebilmek için istikrar politikaları teorik olarak incelenmiş, ikinci olarak; her iki ülkede kriz öncesi ve kriz sonrası uygulanan IMF destekli istikrar programlarının temel özellikleri ortaya konulmaya ve yaşanan krizlerin farklı ve benzer yönleri belirlenmeye çalışılmış ve üçüncü olarak da; her iki ülkeye ait elde edilen bulgular karşılaştırılarak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
established in 1944 by the Allies for building the new international monetary system. IMF aid the countries that are suffering from financial crisis by providing technical information and financial support. IMF policies are widely criticized and they have serious and permanent effects on less developed and developing countries. In this study, the reason for the selection of South Korea for comparison with Turkey is that South Korea was also faced with an economic crisis during a stability program was into action and they have exhibited the best performance among the Asian countries which have implemented a stability program in accordance with IMF support. Turkey and South Korea which have measured stability program with IMF supported, for instance; the devaluation of National Money, the independence of Central Bank, the liberation of international trade, the privatization of governmental assocations, Tax reforms, reformations of Banking and Agricultural sectors, that are Turkey and South Korea in which a stability program were put into action, faced with these policies that resulted in an increase in poverty and loss of work. Although in South Korea the negative effects of the economic crisis still prevail, improvements in their macro economic indexes have been observed since 1999. Similarly, Turkish economy was also faced with economic crises in 2000 November and 2001 February and a distinct improvement has not been obtained yet. This study consists of, firstly, stability programs were theoretically examined in order to determine the IMF policies; secondly, the basic properties of the stability programs in accordance with IMF support that were put into action in both countries before and after the economic crisis and the differences and the similarities in the experienced crisis were intended to be determined and thirdly, the obtained findings from the two countries were compared in order to come up with a conclusion.