Betonda soğuk derz rehabilitasyon yöntemleri
Cold joint rehabilitation methods for concrete
  1. Tez No: 924964
  2. Yazar: SEMİH PEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ANDİÇ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, betonda soğuk derz rehabilitasyonu için farklı rehabilitasyon malzemeleri kullanılarak betonun basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve elastisite modülü değeri üzerine etkileri araştırılmıştır. Rehabilitasyonda lateks, epoksi ve soğuk derz çivisi kullanılmıştır. Deney numuneleri olarak basınç dayanımında 150x150x150 mm küp numuneleri, eğilme dayanımında 100x100x600 mm prizma numuneleri ve elastisite modülü deneyinde 150x300 mm silindir numuneleri kullanılmıştır. Çalışmada beton karışımı olarak C30/37 sınıflı beton ve güçlendirme maksatlı C50/60 sınıflı beton seçilmiştir. Rehabilitasyon kombinasyonlarında; lateks, epoksi, soğuk derz çivisi ve soğuk derzli kontrol betonu numuneleri kullanılmıştır. Soğuk derz yaptırılmış numunelere, soğuk derz ara yüzeyine rehabilitasyon malzemeleri uygulanarak numuneler tamamlanmıştır. Deneysel çalışmalar sonunda elde edilen verilere göre soğuk derz çivi ile rehabilite edilen numunelerinin en yüksek dayanım aldığı görülmüştür. Soğuk derz çivileri ile rehabilite edilen numunelerin basınç ve eğilme dayanımları kusursuz kontrol numunelerinin dayanımının üzerindedir. Ayrıca rehabilitasyonda farklı oranlarda kullanılan soğuk derz çivilerinin dayanımları arasında kayda değer bir fark oluşturmadığı görülmüştür. Lateks ve epoksi malzemelerinin ise kendi iç yapı ve mekaniksel özelliklerinden dolayı rehabilitasyon çalışmalarında kusursuz kontrol dayanımlarının altında dayanım verdirdiği görülmüştür. Yapılan SEM ve stereoskopik görüntülemelerde elde edilen sonuçlarla yapısal rehabilitasyon sonuçları desteklenirken, soğuk derz ara yüzeyinde mikro çatlakların oluştuğu ve bu çatlakların rehabilitasyonu olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different rehabilitation materials for cold joints on compressive strength, flexural strength and modulus of elasticity of concrete were studied. Latex, epoxy and cold joint nail were used for rehabilitation. Experimental samples were 150x150x150 mm cubes for compressive strength, 100x100x600 prismatic samples for flexural strength, and 150x300mm cylinder samples for modulus of elasticity tests, respectively. C30/37 class concrete was designed for testing and C50/60 class concrete was designed for modification in this study. Latex, epoxy and cold joint nails have been used in rehabilitation combinations. Concrete casting has been completed by applying rehabilitation materials to the cold joint interface in cold jointed samples. According to data obtained from experimental studies, cold joint nailed samples had the highest strength. The compressive and flexural strength of the samples rehabilitated by cold joint nails are higher than the strength of the control samples. Additionally, no significant differences in strength was observed between different amounts of the cold joint nails. Due to their internal structure and mechanical properties, it is observed that latex and epoxy rehabilitated samples have lower strength compared to control samples in the rehabilitation studies. While structural rehabilitation was analysed by SEM and stereoscopic images, it is observed that the formation of micro cracks in the cold joint interface has negatevily affected the rehabilitation.