Silindirle sıkıştırılmış betonlarda yastık harcının performans özelliklerine etkisi
Effect of bedding mortar on performance properties of roller compacted concrete
  1. Tez No: 928035
  2. Yazar: ALİ BOYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Silindirle sıkıştırılmış beton uygulamalarında karşılaşılan problemlerden biri soğuk derz gerçekleşmesidir. Uygulama esnasındaki gecikmeler, malzeme kalitesi, katkı maddesi gibi faktörler soğuk derzin oluşmasında etkili olmaktadır. SSB'de soğuk derz oluşması halinde dayanımı, geçirimliliği ve durabilitesi etkilenmektedir. Katmanlar halinde serilen ve sıkıştırılan betonda oluşan bağ kuvvetini artırmak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında farklı bağlayıcı oranları ile birlikte priz geciktirici katkı miktarları ve katmanlar arası yastık harcı kullanarak beton dayanımına ve su işleme derinliğine olan etkisi incelenmiştir. Oluşturulan serilerde 4 farklı uçucu kül oranında, 2 farklı priz geciktirici oranında yastık harçlı ve yastık harçsız olmak üzere 2 ana seride toplam 16 karışım beton üretimi yapılmıştır. Oluşturulan serilere taze beton deneyi olarak Ve-Be ve hava içeriği deneyi, sertleşmiş beton deneyleri olarak, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, doğrudan çekme dayanımı ve permeabilite deneyleri uygulanmıştır. Hızlandırılmış kür metodu ile 270 günlük dayanımları elde edilmiştir. Karışımlara ait taze beton deneyleri ile sertleşmiş beton deneyleri birbiri ile karşılaştırılmış olup yastık harcının SSB üzerindeki katman bağına olan etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre yastık harcının silindirle sıkıştırılmış betonda soğuk derzi önlemede, fiziksel ve mekanik performansında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the problems encountered in roller compacted concrete applications is cold joint formation. Factors such as delays during application, material quality and additives are effective in the formation of cold joints. In case of cold joint formation in SSB, its strength, permeability and durability are affected. Many methods are used to increase the bond strength of concrete laid and compacted in layers. In this thesis, the effects of different binder ratios, setting retarder additives and interlayer bedding mortar on concrete strength and water treatment depth were investigated. A total of 16 batches of concrete were produced in 2 main series, with and without bedding mortar, at 4 different fly ash ratios and 2 different setting rates. Ve-Be and air content tests were performed as fresh concrete tests and compressive strength, tensile strength at splitting, direct tensile strength and permeability tests were performed as hardened concrete tests. The 270-day strengths were obtained by accelerated curing method. Fresh concrete tests and hardened concrete tests of the mixtures were compared with each other and the effect of cushion mortar on layer bonding on SSB was investigated. According to the results obtained from the studies, bedding mortar was found to be effective in preventing cold joints in roller compacted concrete and in physical and mechanical performance.