An investigation on seam performance properties of recycled knitted fabrics
  1. Tez No: 924980
  2. Yazar: ÖZLEM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geri dönüştürülmüş polyester liflerden elde edilen örme kumaşlar, günümüz konfeksiyon işetmelerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Hazır giyim işletmelerinde kaliteli dikişe sahip bir ürün üretirken, aynı zamanda üretim performansının da arttırılması talep edilmektedir. Bu talebin karşılanması, konfeksiyonda hedeflenen yüksek dikim performansını sağlayabilmek için gerekli ve doğru dikiş koşullarının tayin edilmesi ile mümkündür. Bu tez çalışması kapsamında klasik yöntem polyester ve geri dönüşüm yolu ile elde edilmiş polyester süprem kumaşların farklı dikim değişkenleri kullanılarak bazı dikiş performanslarının karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada kullanılan süprem kumaşların, çeşitli dikim değişkenleri (dikiş yönü, dikiş adım sıklığı, dikiş tipi ve dikiş iplik türü) kullanılarak hazırlanan dikilmiş numunelerin dikim kalitesini etkileyen dikiş mukavemeti ve dikiş randımanı özellikleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında seçilen kumaşların öncelikle gramaj, kalınlık, hava geçirgenlik, dökümlülük, kumaş kopma mukavemeti ve uzaması, nem yönetimi gibi fiziksel özellikleri analiz edilmiştir. Daha sonra farklı dikiş değişkenleri kullanılarak deney numuneleri dikilmiştir. Araştırma kapsamında 8 kumaş, 3 farklı dikim türü, 2 farklı dikiş yönü, 2 farklı dikiş sıklığı, 2 farklı dikiş ipliği kullanılarak toplamda 192 varyasyon numune hazırlanmıştır. Çalışmalardan elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study compares the sewing performances of knitted single jersey fabrics produced from conventional polyester and recycled polyester fibers, which are extensively used in today's apparel industry. The goal is to determine the necessary and correct sewing conditions to achieve good sewing performance in apparel manufacturing while increasing production performance and producing a high-quality garment. Within the scope of this thesis, fundamental properties affecting seam quality, such as seam strength and seam efficiency, were examined using different sewing parameters (seam direction, seam type, stitch density, and sewing thread type). In this study, the primary physical properties of the selected fabrics were first analyzed, including fabric weight, thickness, air permeability, drape, fabric tensile strength and elongation, and moisture management. Following this, test specimens were sewn using different sewing variations. Within the scope of the research, a total of 192 different samples were prepared using 8 fabrics, 3 sewing types, 2 different sewing directions, 2 different stitch densities, and 2 different sewing threads. The results derived from the conducted experimental research underwent comprehensive analytical examination.