Deneysel diyabet oluşturulan ratlarda Cilo yavşanı (Artemisia haussknechtii Boiss.) bitki ekstrelerinin antidiyabetik etkisinin araştırılması
Investigation of the antidiabetic effect of Artemisia haussknechtii Boiss. plant extracts in experimental diabetes rats
  1. Tez No: 925113
  2. Yazar: MUSA İŞNAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda, deneysel diyabet oluşturulan dişi cinsi sıçanlarda Cilo yavşanı (Artemisia hausssknechtii) bitki yaprak etanol eksraktı ve bitki etanol nanopartikül ekstraktlarının farklı dozlarda etkileri araştırıldı. Deneye başlamadan önce yapılan 72 saatlik 1000 mg/kg DYEE ve DYNE akut toksisite testinde ölüm tespit edilmedi. Çalışmada, her grupta eşit sayıda olacak şekilde 48 sıçan 6 gruba ayrılmıştır: Normal Kontrol (NK), Diyabet Kontrol (DK), Diyabet + Bitki Yaprağı Etanol Ekstresi 50 mg/kg (DYEE1), Diyabet + Bitki Yaprağı Nanopartikül Etanol Ekstresi 50 mg/kg (DYNE1), Diyabet + Bitki Yaprağı Etanol Ekstresi 100 mg/kg (DYEE2) ve Diyabet + Bitki Yaprağı Nanopartikül Etanol Ekstresi 100 mg/kg (DYNE2). Deneysel diyabet STZ 45 mg/kg doz olacak şekilde intra peritonal (i.p.) ile oluşturuldu. 21 günlük deney süresince 7 günde bir deneklerin kan glukoz düzeyleri ve ağırlıkları ölçüldü. Ekstraktlar gavaj yoluyla verildi. Uygulama sonlandığında yapılan ölçümlere göre; Glukoz, AST, ALT, LDH, HbA1c, üre, kreatinin, TC, TG ve LDL miktarları DK grubunda NK'ya göre artış, DYEE ve DYNE gruplarda DK'ya göre azalma olduğu, DYEE2 ve DYNE2 gruplarda DK'ya karşın anlamlı azalmalar görüldü. HDL miktarı diyabetik gruplarda NK'ya göre düşük, DYEE ve DYNE verilen gruplarda DK'ya göre yüksek görüldü. DK'nın MDA düzeyi üç dokuda da istatistiki açıdan önemli düzeyde artarken, deney gruplarında söz konusu parametreler NK değerine yakın ölçüldü. Yapılan histopatolojik incelemelerde de DK'da doku bozulması gözlemlenirken DYEE2 ve DYNE2 gruplarında doku görünüşleri DK'ya karşın anlamlı farklıydı. Sonuç olarak; Artemisia haussknechtii Boiss. yaprak etanol ekstaktları ve nanopartikül etanol ektraktları diyabete bağlı ortaya çıkan komplikasyonlara karşı antioksidan, antihiperglisemik, antidiyabetik ve antioksidatif etkilerinin olduğu öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of ethanol leaf extract and ethanol nanoparticle extract of Artemisia haussknechtii Boiss. at different doses were investigated in female rats with experimentally induced diabetes. Prior to the experiment, an acute toxicity test with 1000 mg/kg of DYEE and DYNE was conducted over 72 hours, and no mortality was observed. The study included 48 rats divided equally into six groups: Normal Control (NK), Diabetic Control (DK), Diabetic + Plant Leaf Ethanol Extract 50 mg/kg (DYEE1), Diabetic + Plant Leaf Nanoparticle Ethanol Extract 50 mg/kg (DYNE1), Diabetic + Plant Leaf Ethanol Extract 100 mg/kg (DYEE2), and Diabetic + Plant Leaf Nanoparticle Ethanol Extract 100 mg/kg (DYNE2). Experimental diabetes was induced by intraperitoneal (i.p.) administration of STZ at a dose of 45 mg/kg. During the 21-day experimental period, blood glucose levels and body weights of the subjects were measured weekly. Extracts were administered orally via gavage. At the end of the experiment, the following findings were observed based on the measurements: levels of glucose, AST, ALT, LDH, HbA1c, urea, creatinine, TC, TG, and LDL were elevated in the DK group compared to NK, while DYEE and DYNE groups showed reductions compared to DK. Significant reductions were observed in DYEE2 and DYNE2 groups compared to DK. HDL levels were lower in diabetic groups compared to NK, but higher in DYEE and DYNE treated groups compared to DK. MDA levels in three tissues were significantly elevated in the DK group, whereas these parameters were measured near NK levels in the experimental groups. Histopathological examinations revealed tissue damage in the DK group, while tissue morphology in DYEE2 and DYNE2 groups was significantly improved compared to DK. In conclusion, ethanol leaf extracts and nanoparticle ethanol extracts of Artemisia haussknechtii Boiss. are suggested to exhibit antioxidant, antihyperglycemic, antidiabetic, and antioxidative effects against diabetes-related complications.