Katarakt ameliyatı öncesi verilen taburculuk eğitiminin hastaların yaşam kalitesi, günlük yaşam aktiviteleri ve anksiyete düzeyine olan etkisi
The effect of discharge education given before cataract surgery on patients' quality of life, activities of daily living and anxiety levels
  1. Tez No: 925171
  2. Yazar: TUĞBA BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma, katarakt ameliyatı öncesi verilen taburculuk eğitiminin, hastaların yaşam kalitesi, günlük yaşam aktiviteleri ve anksiyete düzeylerine etkisini inceleyen, deney ve kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Batı Karadeniz bölgesinde bulunan bir devlet hastanesinin Karma Servisinde, 1 Mart 2023 - 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında, katarakt cerrahisi hastalarıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, ilgili hastanenin Karma Servisinde, araştırma kriterlerini sağlayan 153 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, 1 Mart 2023 – 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında, katarakt cerrahisi geçirmiş olan 128 hasta (deney grubu=64, kontrol grubu=64) oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen hastalar, deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği, Nottingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Ulusal Göz Sağlığı Enstitüsü Görme İşlevi Ölçeği (NEI-VFQ 25) ve deney grubu için Eğitim Değerlendirme Formu kullanıldı. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra normal dağılan ölçümlerde Bağımsız Gruplarda t Testi, Bağımlı Gruplarda Varyans Analizi, normal dağılmayan ölçümlerde Mann Whitney U analizi, Friedman Analizi kullanılmıştır. Verilerin normallik varsayımına uygunlukları ise“Kurtosis”ve“Skewness”kat sayıları (±2) ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The study was a quasi-experimental study with an experimental and control group that examined the effect of discharge education given before cataract surgery on patients' quality of life, activities of daily living and anxiety levels. The study was conducted with cataract surgery patients in the Mixed Ward of a state hospital in the Western Black Sea region between March 1, 2023 and July 1, 2023. The population of the study consisted of 153 patients who met the research criteria in the Mixed Ward of the relevant hospital. The sample consisted of 128 patients (experimental group=64, control group=64) who underwent cataract surgery between March 1, 2023 and July 1, 2023. The patients included in the study were divided into two groups as experimental and control groups. Demographic Information Form, State Trait Anxiety Scale, Nottingham Expanded Activities of Daily Living Scale, National Eye Health Institute Visual Function Scale (NEI-VFQ 25) and Training Evaluation Form for the experimental group were used in the study. Data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program. In addition to numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, Independent Groups t Test and Analysis of Variance in Dependent Groups were used for normally distributed measurements, Mann Whitney U analysis and Friedman Analysis were used for non-normally distributed measurements. The compatibility of the data with the normality assumption was calculated with“Kurtosis”and“Skewness”coefficients (±2).