Farklı meyve türlerinden elde edilen epifitik mayaların elma depo çürüklüklerine karşı biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
Investigation of biological control opportunities against apple storage rots by epiphytic yeasts from different fruit types
- Tez No: 925172
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma kapsamında elma depolarında hasat sonrası kayıplara neden olan hastalık etmenlerinin tespiti ve hastalık etmenleri ile mücadelede yerel antagonist mayaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Niğde ili içerisinde yer alan 18 adet soğuk hava deposuna sürvey çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Penicillium spp., Alternaria spp., Botrytis spp., Cladosporium spp., Cadophora spp., Fusarium spp., Trichoderma spp. ve Truncatella spp. izolatlarının depolanan elmalarda meyve çürüklüklerine neden olduğu belirlenmiştir. Ümitvar antagonistlerin belirlenmesinde hedef patojen olarak seçilen Alternaria spp. izolatları, morfolojik ve moleküler karakterizasyonlar ile A. alternata, A. arborescens ve Alternaria sp. olarak sınıflandırılmıştır. Antagonist tespiti için ise Niğde Elması ile kuşburnu, alıç ve ahlat yabani meyve türleri yüzeyinden toplam 375 adet epifitik maya izole edilmiş ve izolatların biyolojik mücadele potansiyelleri in vitro ve in vivo eleme testleri ile belirlenmiştir. Ön eleme testleriyle antagonist potansiyeli belirlenen 32 izolat, moleküler analizler doğrultusunda Aureobasidium pullulans olarak tanılanmıştır. M56, M69, R44 ve C57 kodlu izolatlar ümitvar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the postharvest pathogens responsible for losses in apple storage and to determine local antagonist yeasts against the pathogens. For this purpose, survey studies were conducted in 18 cold storage facilities within Niğde province. It was determined that Penicillium spp., Alternaria spp., Botrytis spp., Cladosporium spp., Cadophora spp., Fusarium spp., Trichoderma spp., and Truncatella spp. isolates caused fruit rot in stored apples. The Alternaria spp. isolates selected as target pathogens for identifying promising antagonists were characterized morphologically and molecularly as A. alternata, A. arborescens, and Alternaria sp. A total of 375 epiphytic yeast isolates were obtained from the surfaces of Niğde elması, rosehip, hawthorn, and wild pear fruits. The biocontrol potentials of the isolates were determined through in vitro and in vivo screening tests. Through preliminary screening, 32 isolates with antagonist potential were identified and molecularly characterized as Aureobasidium pullulans. Isolate M56, M69, R44 ve C57 were selected as promising antagonist isolates.