Romatoid artritte otoinflamatuar bulguların sıklığı ve tedavi yanıtına etkisi
Frequency of autoinflammatory features in rheumatoid arthritis and its effect on treatment response
  1. Tez No: 925176
  2. Yazar: İREM KAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ALPAY KANITEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA), temel olarak otoimmün bir hastalıktır ancak ateş, serözit atakları, tekrarlayan artrit gibi otoinflamatuar klinik özellikler gösterebilir. Bu çalışmanın amacı, RA hastaları arasında otoinflamatuar özelliklerin sıklığının, klinik özelliklerinin ve standart tedavilere yanıt durumunun belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmaya Koç Üniversitesi Hastanesi Romatoloji polikliniklerinde Temmuz 2018-Temmuz 2021 arasında RA tanısı koyulan ve en az alt ay süreyle medikal tedavi almakta olan 311 hasta dahil edildi. Hastalar otoinflamatuar özellikleri olan (ateş, kırmızı artrit, ataklı artrit, serözit) ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Demografik, klinik ve laboratuvar bulguları, medikal tedavilere cevap durumları karşılaştırıldı. Bulgular: Medyan yaşı 60 (IQR: 49-70) ve hastalık süresi 3 (IQR: 3-12) yıl olan 246'sı (%79) kadın ve 65'i (%21) erkek hasta değerlendirildi. Yirmidört (%8) hastanın en az bir otoinflamatuar özelliği vardı. Otoinflamatuar özellikler sıklık sırasıyla ataklı artrit (%71), kırmızı artrit (%25), ateş (%13) ve serözitti (%13). Otoinflamatuar özelliği olan grupta lökositoz ve trombositoz sıklığı otoinflamatuar olmayan gruba oranla istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksekti (p=0.013 ve p=0.002). ANA, RF ve anti-CCP pozitifliği ve ürik asit düzeyi bakımından fark saptanmadı. Anakinra sadece otoinflamatuar özellikli grupta dört hastada kullanılmıştı ve etkiliydi.
Özet (Çeviri)
Aim: Rheumatoid arthritis (RA) is an autoimmune disease however, may show autoinflammatory clinical features such as fever, serositis and intermittent arthritis. The aim of this study is to determine the frequency, clinical features, and response to standard treatments in RA patients with autoinflammatory features. Methods: The study included 311 patients who were diagnosed as RA and were receiving medical treatment for at least six months in Koc University Hospital Rheumatology outpatient clinics between July 2018 and July 2021. The patients were divided into two groups according to autoinflammatory features. Demographic, clinical and laboratory findings, response to treatments were compared. Results: There were 246 (79%) female and 65 (21%) male patients. Median age was 60 (IQR: 49-70) and disease duration was 3 (IQR: 3-12) years. Twenty-four (8%) patients had at least one autoinflammatory feature. Leukocytosis and thrombocytosis rates were higher in the autoinflammatory group (p=0.013 and p=0.002). There was no difference in terms of seropositivity and uric acid levels. Anakinra was used only in the autoinflammatory group in four patients and was effective in all.