البطاقات الائتمانية في المصارف التشاركية وأثرها على الاقتصادالبنوك التشاركية التركية انموذجا
Türk katılım bankaları bağlamında katılım bankalarında kredi kartları kullanımı ve ekonomiye etkileri
  1. Tez No: 925177
  2. Yazar: MOHAMMED YASLAM MEFTAH BIN MAJSHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ABDALLA MOHAMMAD OWEIDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, katılım bankaları tarafından sunulan kredi kartlarının Türk ekonomisi üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Açıklayıcı-analitik yöntem kullanılmış ve Türkiye'de ikamet eden Türk ve yabancı toplum üyelerinden oluşan bir örneklem üzerinde“Anket”aracıyla ilk veriler toplanmıştır. Çalışma örnekleminde Türkiye'deki katılım bankalarının müşterilerinden (289) kişi yer almış olup, çalışmanın sonuçları kredi kartlarının müşterileri tüketimde genişletmeye ve teşvik etmeye yönlendirmede rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu da Türk ekonomisinde enflasyonist etkilere ve kısmen esnek ve genişlemeye açık bir ekonomide gelişme etkilerine yol açmaktadır. Ancak ithal enerji fiyatlarının yükselmesi nedeniyle enflasyonist etkilerin gelişme etkilerini aştığı görülmüştür. İlk verilerin analizinden sonra, müşterilerin tüketim harcamalarındaki genişleme etkisi, katılım bankaları müşterilerinin kredi kartlarının anket alanları üzerindeki etkinliği konusundaki görüşlerinden belirlenmiştir. Bu kapsamda, katılım bankalarında çalışanlarının ortalama yanıtı 4.46 olmuştur; yani oldukça büyük bir onaylama. Bu, kredi kartlarının müşteri çekme ve tüketim taleplerini teşvik etme konusundaki rol ve önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to uncover the impact of credit cards issued by participatory banks on the Turkish economy. Utilizing a descriptive-analytical approach, primary data was gathered through the application of a survey tool on a sample comprising both Turkish and foreign residents in Turkey. The study sample consisted of 289 clients of participatory banks in Turkey. The study's findings indicate that credit cards play a role in attracting and incentivizing customers to expand their consumption, thereby leading to inflationary effects on the Turkish economy. Additionally, there are developmental impacts on an economy characterized by flexibility and moderate expandability. However, due to the rise in imported energy prices, the inflationary effects outweigh the developmental ones. Upon analyzing the primary data, the expansive impact on consumer spending among clients became apparent, reflected in the opinions of participatory bank clients regarding the effectiveness of credit cards within the survey domains, averaging at 3.91 out of 5, indicating a significant level of agreement. Furthermore, the average response of employees within participatory banks stood at 4.46, signifying a very high level of agreement. This infers the role and significance of credit cards in attracting customers and stimulating their consumption demand.