Kadastral parsellerin solar enerji kapasitelerinin belirlenmesi ve kadastral veri tabanlarına entegrasyonu
Determination of solar energy capacities of cadastral parcels and integration to cadastral databases
- Tez No: 925261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN ÖZGÜR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Enerji üretimi ve tüketimi, toplumların ve ulusların gelişmişlik seviyeleriyle derin bir bağ içindedir. Ancak, bu artış gerçekleşirken doğaya verilen zararın minimum seviyede olması kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynakları, özellikle de güneş enerjisi, gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Güneşin sonsuz kaynağı, temizliği ve ekonomik oluşu, onu diğer enerji kaynaklarına üstün kılan nitelikler arasındadır. Solar Kadastro ise, güneş enerjisinin potansiyelini değerlendirmek ve uygun alanları belirlemek için son derece kıymetli bir araçtır. Özellikle Türkiye gibi doğal enerji kaynakları bakımından zengin olan ülkeler için Solar Kadastro'nun kullanımı; güneş enerjisinin etkin bir şekilde kullanılmasını ve tarım alanlarının bu yenilenebilir enerji kaynağıyla bütünleşmesini sağlayarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunabilir. Bu tez çalışması ile İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanılarak sayısal yüzey modeli üretilmiş, CBS programı vasıtasıyla parsel ve parsel altı bazında güneş enerji potansiyelleri hesaplanmış ve Solar Kadastro kullanımının getirdiği avantajlar ve kazanımlar Yenilenebilir Enerji Üretimi ve Planlanması, Taşınmaz Değeri, Tarımsal Verimlilik ve Agrivoltaikler, Komşuluk Sorunlarının ve Mahkemelerin İş Yükünün Azaltılması başlıkları altında irdelenmiştir. Ayrıca, enerji ihtiyacının karşılanmasında güneş enerjisinin rolü, tarımsal üretim ile güneş enerjisi ilişkisi ve Solar Kadastro'nun uygulanabilirliği konularında değerlendirmeler sunulmuştur Solar enerji potansiyellerinin parsel ve parsel altı bazlı olarak hesaplanarak planlama çalışmalarına dahil edilmesi ve Solar Kadastro uygulamasının gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy production and consumption are deeply linked to the level of development of societies and nations. However, it is critical to minimize the damage to nature while realizing this increase. In this context, renewable energy sources, especially solar energy, are becoming increasingly important. The sun's infinite resource, cleanliness and economy are among the qualities that make it superior to other energy sources. Solar Cadastre is an extremely valuable tool for evaluating the potential of solar energy and identifying suitable areas. Especially for countries like Türkiye, which are rich in natural energy resources, the use of Solar Cadastre can contribute to a sustainable future by ensuring the effective use of solar energy and the integration of agricultural areas with this renewable energy source. In this thesis, a digital surface model was produced using an Unmanned Aerial Vehicle (UAV), solar energy potentials were calculated on a parcel and sub-parcel basis using a GIS program, and the advantages and gains brought by the use of Solar Cadastre were examined under the titles of Renewable Energy Production and Planning, Real Estate Value, Agricultural Productivity and Agrivoltaics, Reducing Neighborhood Problems and Workload of Courts. In addition, the role of solar energy in meeting energy needs, the relationship between agricultural production and solar energy and the applicability of Solar Cadastre are emphasized. It is concluded that solar energy potentials should be calculated on parcel and sub-parcel basis and should be included in planning studies and Solar Cadastre application is necessary.