Kalite iyileştirme açısından görüntüleme hizmetlerinde süreç analizi: Bir şehir hastanesi örneği
Process analysis in medical imaging services in terms of quality improvement: An example of a city hospital
  1. Tez No: 925269
  2. Yazar: MİNE İSKENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Sağlık hizmetlerinin, ayrılmaz bir parçası olan görüntüleme hizmetleri, hastalıkların tanı ve tedavisinde kritik rol oynamaktadır. Bununla birlikte gelişen sağlık teknolojileri sayesinde görüntüleme hizmetlerine olan talep giderek artmaktadır. Ancak kaynakların kıt olması nedeniyle, kaynak kullanımının optimum seviyede gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu tez çalışmasında Eskişehir Şehir Hastanesi görüntüleme hizmetleri MR (Manyetik Rezonans) biriminde süreç verimliliğini artırmak amaçlanmıştır. Sağlık hizmetleri karmaşık süreçlerin bir arada yönetilmesini gerektirdiğinden, bu noktada kalite geliştirme ve süreç iyileştirme çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın başlangıcında beyin fırtınası, balık kılçığı, iş akış şeması, süreç haritalama, pareto analizi, değer akış haritalama gibi kalite araçlarından yararlanarak süreçlerin detaylı bir analizi yapılarak, süreçte yer alan israflar ve darboğazlar tespit edilmiştir. 5S ve spagetti diyagramı kullanılarak fiziksel alan koşulları ve çalışan hareketleri değerlendirilmiştir. Mevcut durumun verimliliğini belirlemek amacıyla sigma seviyesi hesaplanmıştır. MR cihazlarının kapasite kullanımları analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, sürecin optimize edilmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesine olanak tanımıştır. Bu bağlamda süreç iyileştirme hedefi doğrultusunda yeni bir randevu modeli önerisi geliştirilmiştir. Önerilen model ile hasta randevu süreçlerinde bekleme sürelerini azaltmak ve hasta memnuniyetini artırmak amaçlanmıştır. Ek olarak değer akış haritası ve diğer araçlar ile tespit edilen bulgular neticesinde, hasta akışını optimize edecek ve kaynakların daha etkin kullanılmasını sağlayacak çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilebilecek kazanımlara ilişkin öngörü analizleri gerçekleştirilmiştir. Önerilen iyileştirme faaliyetlerinin uygulanması halinde MR sürecinde hastaya değer katmayan süre oranının %88,21'den %70,19'a düşeceği, toplam çevrim süresinin 25 gün 13 saat 9 dakikadan, 5 gün 23 saat 58 dakikaya düşeceği; randevu verme süresinin sigma seviyesinin ise 2,5-2,6'dan 4,5-4,6'ya yükseleceği öngörülmüştür. Sonuç olarak bu tez çalışması, MR biriminde süreçlerin iyileştirilmesine yönelik somut öneriler sunmakta ve sağlık hizmetlerinde yalın ve Altı Sigma uygulamalarının etkinliğini vurgulamaktadır. Uygulanan modelin, hasta memnuniyetini artırma ve kaynak kullanımını optimize etme potansiyeli, sağlık hizmetlerinde sürdürülebilir bir gelişim sağlama adına önem taşımaktadır. Bu çalışma, benzer sağlık kuruluşlarına yol gösterici nitelikte bir referans oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Imaging services, which are an integral part of healthcare, play a critical role in the diagnosis and treatment of diseases. With the advancement of health technologies, the demand for imaging services is increasing. However, due to limited resources, it is essential to optimize resource utilization. This thesis aims to enhance process efficiency within the Magnetic Resonance Imaging (MRI) unit of Eskişehir City Hospital's imaging services. Given that healthcare services require the management of complex processes, quality improvement and process enhancement efforts hold significant importance. At the beginning of the study, a detailed analysis of the processes was conducted using quality tools such as brainstorming, fishbone diagrams, workflow diagrams, process mapping, Pareto analysis, and value stream mapping to identify waste and bottlenecks within the processes. The physical conditions of the workspace and staff movements were assessed using 5S methodology and spaghetti diagrams. To determine the current efficiency level, the sigma level was calculated, and the capacity utilization of MRI devices was analyzed. The obtained data allowed for the development of strategies aimed at optimizing the process. In this context, a new appointment model was proposed in line with the process improvement objective, aiming to reduce waiting times in patient appointment processes and enhance patient satisfaction. Furthermore, based on the findings identified through the value stream map and other tools, solutions were proposed to optimize patient flow and ensure more efficient use of resources. At the end of the study, forecasts were made regarding the potential gains from the proposed improvement activities. It was anticipated that, upon implementation, the percentage of non-value-added time in the MR process would decrease from 88.21% to 70.19%, the total cycle time would reduce from 25 days, 13 hours, and 9 minutes to 5 days, 23 hours, and 58 minutes, and the sigma level for appointment scheduling would rise from 2.5-2.6 to 4.5-4.6. In conclusion, this thesis provides concrete proposals for improving processes in the MR unit and highlights the effectiveness of Lean and Six Sigma applications in healthcare services. The potential of the implemented model to enhance patient satisfaction and optimize resource utilization is significant for ensuring sustainable development in healthcare. This study serves as a guiding reference for similar healthcare institutions.