Hamilelik ve doğumda fiziksel ve psikolojik anlamda özel destek alan kadınların deneyimleri üzerine fenomenolojik bir çalışma
A phenomenological study on the experiences of women receiving special physical and psychological support during pregnancy and birth
- Tez No: 925268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, hamilelik ve doğumda fiziksel ve psikolojik anlamda özel destek alan kadınların hamilelik ve doğuma yönelik duygularını, bakış açılarını, algılarını anlamaya ve ifade etmeye yönelik deneyimlerini fenomenolojik olarak incelemektir. Başka bir ifadeyle; hamilelik ve doğum sürecinde fiziksel ve psikolojik desteğin kadınlar tarafından nasıl deneyimlendiğini, hamilelik ve doğumun alınan destek sonucunda psikolojik ve fiziksel etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma doktor, ebe, doula, hamile ve doğum psikolojik danışmanın/psikoloğunun yer aldığı 'Keşkesiz Doğum Ekibi' ile hamilelik ve doğum sürecini gerçekleştiren, doğuma hazırlık eğitimi almış, birebir ebe ve doula desteği almış, hamile ve doğum psikolojik danışmanı/ psikoloğu ile çalışmış 13 kadının katılımıyla gerçekleşmiştir. Görüşmelerden sonra MAXQDA 2020 programı kullanılarak görüşmeler analiz edilmiştir. Analiz için In Vivo Kodlama ve Tematik Kodlama yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, neticesinde 'Hamilelik ve Doğum Sürecinde Özel Destek Deneyimleri' olarak belirlenen araştırmanın amacı doğrultusunda, 'Hamilelik Süreci; Doğuma Hazırlık; Doğum Süreci; Profesyonel Destek ve Ekip; Psikolojik Duygusal Destek; Aile, Çevre ve Sosyal Gruplar Desteği' olarak 6 alt temadan oluşmuştur. Bulgular, katılımcıların hamilelik sürecini genellikle mutlu, keyifli ve pozitif bir deneyim olarak algıladıklarını ancak çevresel faktörler ve bireysel farklılıkların deneyimleri şekillendirdiğini ve etkilediğini ortaya koymaktadır. Doğuma hazırlık eğitimlerinin ve profesyonel destek ekiplerinin verdiği desteğin, kadınların endişe ve kaygı düzeyini azalttığı ve sürece yönelik memnuniyetlerini arttırdığı görülmüştür. Eş, aile, yakın çevre ve sosyal destek gruplarının yalnızlık hissini azalttığı, verilen desteğin ise süreçle ilgili memnuniyeti arttırdığı ortaya konulmuştur. Hamilelikte gerçekleşen fiziksel zorlukların katılımcılar tarafından farklı deneyimlendiği ifade edilmiştir. Bu süreçte destek sağlayan profesyonel ekibin rollerinin net bir şekilde belirlendiği ve ekip üyelerinin, bütüncül bir yaklaşım sergileyerek birbirlerinin alanına müdahale etmedikleri ifade edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to provide a phenomenological examination of the experiences of women who received special physical and psychological support during pregnancy and birth, in order to understand and express their feelings, perspectives and perceptions regarding pregnancy and giving birth. In other words; to examine how women experience physical and psychological support during pregnancy and birth, and what the psychological and physical effects of pregnancy and birth are as a result of the support received. The research was carried out with the participation of women who went through the pregnancy and birth process, received childbirth preparation training, received one-on-one midwife and doula support, and worked with a pregnant and birth psychologist, with the 'No Regret Birth Team' consisting of a doctor, midwife, doula, pregnant and birth psychologist. After the interviews, the interviews were analyzed using the MAXQDA 2020 program. In Vivo Coding and Thematic Coding methods were used for the analysis. The findings obtained consist of 1 main theme as 'Special Support Experiences During Pregnancy and Birth' and 6 sub-themes as 'Pregnancy Process and Experiences, Preparation for Birth, Birth Process, Professional Support and Team, Psychological Emotional Experiences and Support, Family, Environment and Social Groups Support'. The findings reveal that the participants generally perceive the pregnancy process as a happy, enjoyable and positive experience, but environmental factors and individual differences shape and affect the experiences. It has been observed that birth preparation trainings and support provided by professional support teams reduce women's anxiety and worry levels and increase their satisfaction with the process. It has been revealed that spouse, family, close circle and social support groups reduce the feeling of loneliness, and the support provided increases satisfaction with the process. It has been stated that the physical difficulties experienced during pregnancy are experienced differently by the participants. It has been stated that the roles of the professional team providing support in this process are clearly determined and that the team members do not interfere with each other's space by taking a holistic approach. Suggestions have been made in line with the findings obtained.