Lactobacillus SPP.'lerin kolon kanseri hücre hatları üzerine antikanser etkisi
Anticancer effect of lactobacillus SPP. on colon cancer cell lines
- Tez No: 925407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Onkoloji, Microbiology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kanser, dünya genelinde en yaygın ölüm nedenlerinden biri olup, halk sağlığını tehdit eden kritik bir hastalıktır. Geleneksel tedavilerin yetersizlikleri, probiyotik bakteriler ve bunların ürettiği biyoaktif bileşiklerin kanser tedavisindeki potansiyelinin bilimsel olarak incelenmesine olan ilgiyi artırmıştır. Bu doğrultuda, probiyotik mikroorganizmalardan elde edilen hücresiz süpernatantlar (CFS), biyoaktif bileşikleriyle kanser hücrelerini hedef alan etkileri sayesinde umut verici bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (L. bulgaricus) ve Lactobacillus paracasei subsp. paracasei (L. paracasei)' den elde edilen CFS' lerin kolon kanseri hücre hatları (HT-29, Caco-2) ve sağlıklı kolon epitelyum hücre hattı (CCD841 CoN) üzerindeki etkilerini incelemektir. Probiyotik bakterilerden elde edilen CFS' lerin hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkileri, MTT testi ile değerlendirilmiştir. Bu analiz sonucunda belirlenen IC50 konsantrasyonları doğrultusunda, hücrelerde floresan boyama ve hücre döngüsü analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, CFS ile muamele edilen hücrelerde apoptoz süreciyle ilişkili Bax, Cas 9, Cas 8 ve Cas 3 gibi pro-apoptotik genlerin yanı sıra Bcl-2 gibi anti-apoptotik genlerin ifade düzeyleri kantitatif ters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemi ile analiz edilmiştir. MTT testi sonuçlarına göre, bu süpernatantlar kanser hücrelerinde belirgin bir sitotoksik etki göstermiş ve CCD841 CoN üzerinde minimal toksisite sergilemiştir. IC50 değerleri, her iki hücre hattında canlı ve inaktif CFS' lerin etkili olduğunu, özellikle inaktif formun apoptozu tetikleyen gen ifadelerini daha güçlü şekilde artırdığını ortaya koymuştur. AO/PI floresan boyama ile apoptoza uğrayan hücre sayısındaki artış doğrulanmıştır. Ayrıca, hücre döngüsü analizinde G0/G1 fazında birikim ve S fazında azalma tespit edilerek hücre proliferasyonunun baskılandığı ve DNA replikasyonunun inhibe edildiği belirlenmiştir. Ayrıca, inaktif CFS' lerin, pro-apoptotik gen ifadelerinde (Bax, Cas 9, Cas 8, Cas 3) belirgin bir artışa ve anti-apoptotik Bcl-2 geninde azalmaya neden olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, canlı ve inaktif CFS' lerin Caco-2 ve HT-29 hücreleri üzerine antikanser aktivitesinin olduğu görülmüştür. Özellikle bu bakterinin inaktif CFS' lerinin daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Antikanser etkiyi sağlayan biyomoleküllerin çeşitli çalışmalar ile belirlenmesinin kanser tedavisine farklı bir bakış açısı getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most common causes of death worldwide and a critical public health threat. The inadequacies of conventional therapies have increased interest in the scientific investigation of the potential of probiotic bacteria and their bioactive compounds in cancer treatment. In this direction, cell-free supernatants (CFS) derived from probiotic microorganisms have become a promising area of research due to their bioactive compounds targeting cancer cells. The aim of this study was to investigate the effects of CFS from Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (L. bulgaricus) and Lactobacillus paracasei subsp. paracasei (L. paracasei) on colon cancer cell lines (HT-29, Caco-2) and healthy colon epithelial cell line (CCD841 CoN). The cytotoxic effects of CFSs obtained from probiotic bacteria on cell lines were evaluated by MTT assay. In line with the IC50 concentrations determined as a result of this analysis, fluorescent staining and cell cycle analysis were performed in the cells. In addition, the expression levels of pro-apoptotic genes such as Bax, Cas 9, Cas 8 and Cas 3 as well as anti-apoptotic genes such as Bcl-2, which are related to the apoptosis process in CFS-treated cells, were analyzed by quantitative reverse transcriptase polymerase chain reaction (qRT-PCR) method. According to MTT assay results, these supernatants showed a significant cytotoxic effect on cancer cells and minimal toxicity on healthy colon epithelial cell line (CCD841 CoN). IC50 values revealed that both live and inactive CFSs were effective in both cell lines, especially the inactive form more strongly increased apoptosis-inducing gene expression. The increase in the number of cells undergoing apoptosis was confirmed by AO/PI fluorescent staining. Furthermore, cell cycle analysis revealed an accumulation in the G0/G1 phase and a decrease in the S phase, suppressing cell proliferation and inhibiting DNA replication. In addition, inactive CFS caused a significant increase in pro-apoptotic gene expression (Bax, Cas 9, Cas 8, Cas 3) and a decrease in anti-apoptotic Bcl-2 gene. In conclusion, it was observed that live and inactive CFS had anticancer activity on Caco-2 and HT-29 cells. Especially inactive CFSs of this bacterium were found to be more effective. It is thought that determining the biomolecules that provide anticancer effect with various studies will bring a different perspective to the treatment of cancer.