Algılanan yönetici desteğinin iş tatmini ile ilişkisinde işyeri nezaketsizliği ve işe gömülmüşlüğün rolü
The role of workplace incivility and job embeddedness in the relationship of perceived supervisor support with job satisfaction
  1. Tez No: 925406
  2. Yazar: EMRE SEYREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Mavi yakalı tekstil çalışanlarının iş tatminlerini etkileyebilecek birçok etmen söz konusudur. Bu doğrultuda araştırmada, algılanan yönetici desteği, iş tatmini, çalışanların işe gömülmüşlükleri ile işyeri nezaketsizliği davranışları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde, 427 mavi yakalı tekstil çalışanı üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, literatüre dayanılarak bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan bu araştırma modeli Hayes model 14'e karşılık gelmektedir. Elde edilen veriler IBM SPSS 22.0, AMOS 24.0 ve bir IBM SPSS eklentisi olan PROCESS-Macro v4.1 versiyonu yardımı ile analiz edilmiştir. Araştırmadaki ilişkiler incelendiğinde; algılanan yönetici desteğinin mavi yakalı tekstil çalışanlarının iş tatminleri üzerinde olumlu bir toplam etkiye sahip olduğu görülmüştür. Algılanan yönetici desteğinin mavi yakalı tekstil çalışanlarının işe gömülmüşlüklerine olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Mavi yakalı tekstil çalışanlarının işe gömülmüşlüklerinin iş tatminleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır. İşyeri nezaketsizliği davranışının mavi yakalı tekstil çalışanlarının iş tatminleri üzerinde olumsuz etkisinin olduğu sonucuna erişilmiştir. Mavi yakalı tekstil çalışanların işe gömülmüşlüklerinin iş tatminleri üzerindeki etkisinde işyeri nezaketsizliği davranışının düzenleyici etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada algılanan yönetici desteğinin mavi yakalı tekstil çalışanlarının iş tatminleri üzerindeki etkisinde işe gömülmüşlüğün aracı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma modeli bir bütün olarak ele alındığında, algılanan yönetici desteğinin iş tatminine etkisinde işe gömülmüşlüğün aracı rolünü işyeri nezaketsizliğinin düzenlediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that may affect the job satisfaction of blue-collar textile employees. Accordingly, this study aims to determine the relationships between perceived supervisor support, job satisfaction, employees' job embeddedness and workplace incivility behaviors. Within the framework of this purpose, a model was created based on the literature in the research conducted on 427 blue-collar textile employees. This research model corresponds to Hayes model 14. The data obtained were analyzed with the help of IBM SPSS 22.0, AMOS 24.0 and PROCESS-Macro v4.1, an IBM SPSS plug-in. When the relationships in the study are analyzed; it is seen that perceived supervisor support has a positive total effect on the job satisfaction of blue-collar textile employees. Perceived supervisor support has a positive effect on blue-collar textile employees' job embeddedness. Blue-collar textile employees' job embeddedness has a positive effect on their job satisfaction. It has been concluded that workplace incivility behavior has a negative effect on job satisfaction of blue-collar textile employees. It has been observed that workplace incivility behavior has a moderating effect on the effect of blue-collar textile employees' job embeddedness on their job satisfaction. In the study, it was determined that job embeddedness has a mediating effect on the effect of perceived supervisor support on job satisfaction of blue-collar textile employees. In addition, when the research model is considered as a whole, it is concluded that workplace incivility regulates the mediating role of job embeddedness in the effect of perceived supervisor support on job satisfaction.