İnsan hareketlerinin artırılmış gerçeklik ortamına aktarılması üzerine bir çalışma
A study on visualisation of the human movement into the augmented reality environment
- Tez No: 925409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Grafiği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Animasyonu ve Oyun Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan hareketi analizinin artırılmış gerçeklik ile birleştirilmesi, biyomekanik, tıp, robotik başta olmak üzere birçok bilim alanının ilgi konusu olmuştur. Literatürdeki çalışmalar genellikle artırılmış gerçeklik ortamında hareketsiz objeler ile ilgilenir. Bu tez çalışmasında, bir insan modelinin artırılmış gerçeklik ortamında iskeleti yaratılarak hareket etmesi ve gerçek insanında bu hareketi taklit etmesi amaçlanmıştır. Önce bvh modeli ile bir insan iskeleti oluşturulmuş ve bu iskelete bir hareket kazandırılarak hareket eden bir model elde edilmiştir. Oluşturulan model ile tekrar eden bir animasyon artırılmış gerçeklik ortamına aktarılmıştır. Bu hareketli model üzerinden gerçek insanın oluşturduğu model üst üste oturtularak insanın hareketi öğrenmesi ve ne kadar doğru yapıp yapmadığı ile ilgili bir çıkarımda bulunup, hareketi iyileştirmeleri için bir temel ortam oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The integration of human motion analysis with augmented reality has gained significant attention in various fields of science, including biomechanics, medicine, and robotics. Most studies in the literature typically focus on stationary objects within an augmented reality environment. In this thesis, the aim is to create a skeletal structure of a human model in an augmented reality environment, allowing it to move, and then to mimic this movement in a real human. Initially, a human skeleton was constructed using a BVH mocap files. An animation generated from this file was then transferred into an augmented reality environment. The aim is to create a foundational environment for improving movement by overlapping the model generated by real human movements on top of this dynamic model to learn human movement and make inferences about how accurate it is