Kamu harcamalarının gelir eşitsizliği üzerine etkisi: OECD örneği
The effect of public expenditures on income inequality: The OECD example
  1. Tez No: 925410
  2. Yazar: BAŞAR ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelir dağılımı, toplumsal refahı ve sosyal istikrarı doğrudan etkileyen temel bir gösterge olmakla birlikte adil bir dağılım, ekonomik eşitsizliklerin azaltılmasına olanak sağlayarak toplumsal barışı ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmektedir. Gelirin birincil dağılımında ortaya çıkan eşitsizliklerin neden olduğu dağılım sorunsalı, toplumun bazı kesimlerinin fırsat ve kaynaklara daha fazla erişmesine, kalan kesimin ise yoksulluk ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Bu durumda kamu müdahaleleri aracılığıyla gelirin yeniden dağılımı sağlanarak eşitsizlik sorununa müdahale etmek mümkündür. Çalışmada 2008-2022 dönemini kapsayan yıllık veriler kullanılarak seçilmiş 32 OECD ülkesinde kamu harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki etkisi sistem GMM tahmincisi kullanılarak dinamik panel veri metoduyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular kamu harcamalarındaki 1 birimlik artışın, gelir eşitsizliğinde yaklaşık %0.107'lik bir azalma meydana getirerek eşitsizliği anlamlı bir şekilde iyileştirdiğini göstermektedir. Çalışmada ayrıca gelir eşitsizliğini etkileyecek olan diğer makroekonomik faktörlerden olan kişi başı gelir, işsizlik ve dış ticaret verilerinin gelir eşitsizliği ile ilişkisi de incelenmiş, kişi başı gelir ve işsizlik oranlarındaki artışın gelir eşitsizliğini anlamlı bir şekilde derinleştirdiği gözlemlenmiştir. Buna karşın dış ticaretin gelir eşitsizliğini azaltmaya yönelik etkisi görülmüş olsa da istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Çalışma, kamu harcamalarının gelir eşitsizliklerini azaltma konusunda önemli bir araç olduğunu ancak kişi başı gelir ve işsizlik gibi diğer faktörlerin de gelir dağılımı üzerinde belirleyici rolünü göstermektedir. Elde edilen sonuçlar literatürde yapılan birçok çalışmayı destekler nitelikte kanıtlar sunmakla birlikte literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Income distribution is a fundamental indicator that directly affects social welfare and social stability and a fair distribution promotes social peace and sustainable development by allowing the reduction of economic inequalities. The distribution problem caused by inequalities in the primary distribution of income can cause some segments of society to have more access to opportunities and resources, while the remaining segment faces poverty. In this case, it is possible to intervene in the inequality problem by redistributing income through public interventions. In the study, the effect of public expenditures on income distribution in 32 OECD countries selected using annual data covering the period 2008-2022 was analyzed with the dynamic panel data method using the system GMM estimator. The findings show that a 1 unit increase in public expenditures significantly improves inequality by reducing income inequality by approximately 0.107%. The study also examined the relationship between income inequality and other macroeconomic factors that will affect income inequality, such as per capita, unemployment and foreign trade, and observed that the increase in per capita and unemployment rates significantly deepened income inequality. On the other hand, although the effect of foreign trade on reducing income inequality was observed, it was not found to be statistically significant. The study shows that public expenditures are an important tool in reducing income inequalities, but other factors such as per capita and unemployment also play a decisive role in income distribution. The results obtained provide evidence that supports many studies in the literature and aim to contribute to the literature.