Osmanlı Arap basınına bir örnek: El-İttihadü'l-Osmanî gazetesi (Sayı 1-50 Eylül-Kasım 1908) değerlendirme
An example of the Ottoman Arab press Al-Ittihadul-Osmani newspaper (Issue 1-50 September-November 1908) evaluation
  1. Tez No: 925512
  2. Yazar: YUSUF ZAYİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM KORKMAZ, DOÇ. DR. BURCU KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
El-İttihadü'l-Osmanî gazetesi, II Meşrutiyet'in ilan edilmesinden hemen sonra 1908 yılında tanınmış şahsiyet Ahmet Hasan Tabbâre tarafından Beyrut'ta yayınlanmaya başlayan Arapça bir gazetedir. Gazetenin önemi, Osmanlı tarihinin kritik bir döneminde yayın hayatına başlaması ve kısa sürede bütün Arap vilâyetlerinde yaygın bir şöhrete ve nüfuza kavuşmasından ileri gelmektedir. Osmanlı Devleti'nde yaşanan gelişmelere bağlı olarak gazete sahiplerinin yayın politikası ve yönelimlerinin de değiştiği dikkati çekmektedir. Bu bağlamda gazete, ilk yıllarda yayımlanan sayılarda İttihat ve Terakkî hükümetine karşı destekleyici bir tutum sergilerken, daha sonra İttihat ve Terakkî Cemiyeti'nin politikasındaki değişiklikler sebebiyle ve Arap vilâyetlerinde milliyetçi akımın yükselişiyle muhalif bir tutum takınmıştır. Bu durum, gazete ile hükümet arasında gerginliğe, ardından gazetenin kapatılmasına ve başka isimler altında yeniden açılmasına, daha sonra da 1913'te tamamen kapatılmasına yol açmıştır. Bu kritik dönemde gazetede, Osmanlı Devleti, Osmanlı Arap Vilâyetleri ve Beyrut Vilâyetiyle ilgili siyasi, ekonomik, idari, sosyal ve kültürel konular hakkında haber ve tartışmalara yer verilmiştir. Özellikle II. Meşrutiyetin ilanı, Kânûn-ı Esâsî ve seçimler ağırlıkla ele alınan konular arasındadır. Gazete, aynı zamanda reformcu vizyonunu bir bütün olarak ortaya koymaya çalışmıştır. Bu bağlamda o dönemde Arap vilâyetlerindeki sosyal durumu ele alan birkaç gazeteden biri olmuştur. Bu konuları derinlemesine analiz etmenin yanı sıra eleştiri, reform ve entegrasyon çağrıları da yapmıştır. Bu anlamda o dönemki kaos ortamının ahlaki boyutuna da odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The newspaper Al-Ittihadul-Osmani was an Arabic publication established in Beirut in 1908 by the prominent figure Ahmad Hassan Tabbara, coinciding with the declaration of the Second Constitutional Era. The significance of this newspaper lies in its emergence during a pivotal moment in Ottoman history, quickly achieving widespread recognition and influence across the Arab provinces. Notably, the editorial policy and ideological orientation of the newspaper evolved in response to political developments within the Ottoman Empire. Initially, Al-Ittihadul-Osmani exhibited support for the Union and Progress government, but it later adopted an oppositional stance due to shifts in the Union and Progress Society's policies and the rise of nationalist movements in the Arab provinces. This situation led to tensions between the newspaper and the government, followed by its closure then reopening under different names, and then its complete closure in 1913. During this critical period, the newspaper included news and discussions on political, economic, administrative, social and cultural issues related to the Ottoman Empire, the Ottoman Arab provinces and the Beirut Province. Especially the declaration of the Second Constitutional Era, the Constitution and elections are among the topics that are discussed with great emphasis. At the same time, the newspaper tried to present a comprehensive reform vision. In this context, it was one of the few newspapers that addressed the social situation in the Arab provinces. In addition to studying these issues in depth, the newspaper also presented a comprehensive critical reformist vision. In this sense, its publications also focused on the moral dimension in the chaotic environment of that era.