Yeşil kapitalizm eleştirisi: Çevresel sürdürülebilirlik ve kapitalist sistem arasındaki çelişki
A critique of green capitalism: The contradiction between environmental sustainability and the capitalist system
- Tez No: 925513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, çevresel sürdürülebilirlik konusu giderek artan bir öneme sahiptir. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve diğer birçok çevresel sorunlar insanlığın karşı karşıya olduğu büyük zorluklardır. Dolayısıyla ortaya çıkan bu sorunlardan ötürü çevre krizine yönelik artan farkındalık, sürdürülebilir kalkınma kavramını ve yeşil kapitalizm adı altında çevre dostu çözümler sunan stratejileri ön plana çıkarmıştır. Fakat bu stratejiler çevre sorunlarını gerçek anlamda çözmek yerine, kapitalizmin yapısal problemlerini örtbas eden bir pazarlama aracı olarak eleştirilmekte ve sorgulanmaktadır. Kapitalist sistem, temel olarak kâr hırsı ve büyüme odaklı olup sürekli artan tüketim kültürünü kapsamaktadır. Bu durum, çevresel sınırlılıkları ve doğal ekosistemlerin hassas dengesini göz ardı etmektedir. Kapitalizmin büyüme odaklı doğasının, ekolojik sınırlarla uyumsuz olduğu savunulmakta; sınırsız ekonomik genişleme ve kaynak tüketimine dayalı mevcut sistemin, ekolojik tahribatın temel nedenlerinden biri olduğu vurgulanmaktadır. Tezin ana odak noktası, kapitalizmin değerleri ve çevresel sürdürülebilirlik arasındaki temel çelişkileri incelemektir. Bunun için çevresel sürdürülebilirlik kavramının temel ilkeleri ile birlikte kapitalist sistemin işleyişi ve çevresel sorunların kökenleri üzerine derinlemesine araştırma yapılacaktır. Ayrıca tezde yeşil kapitalizmin temel yapısal sorunlardan kaynaklanan çözümler üretme kabiliyetinin sınırlılığı, pazar mekanizmalarının çevresel sorunları yeterince ele alamaması ve ekonomik büyüme hedefinin sürdürülebilirlikle uyumlu olmaması gibi konulara yer vererek yeşil kapitalizmin eleştirel bir değerlendirmesi yapmaktır. Sonuç olarak bu tez, yeşil kapitalizmin çevresel sürdürülebilirlik konusundaki etkinliğini ve uygulanabilirliğini sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, kapitalist sistemin doğal çevre üzerindeki etkilerini ve sınırlamalarını vurgulayarak, alternatif ekonomik ve politik modellerin çevresel sürdürülebilirlik için daha uygun olabileceği konusunda tartışmalara katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the issue of environmental sustainability is becoming increasingly important. Climate change, depletion of natural resources and many other environmental problems are major challenges facing humanity. Therefore, the growing awareness of the environmental crisis due to these problems has brought the concept of sustainable development and strategies that offer environmentally friendly solutions under the name of green capitalism to the forefront. However, these strategies have been criticized and questioned as a marketing tool that covers up the structural problems of capitalism instead of actually solving environmental problems. The capitalist system is fundamentally focused on profit and growth and encompasses a culture of ever-increasing consumption. This ignores environmental limitations and the delicate balance of natural ecosystems. It is argued that the growth- oriented nature of capitalism is incompatible with ecological limits; it is emphasized that the current system based on unlimited economic expansion and resource consumption is one of the main causes of ecological destruction. The main focus of the thesis is to examine the fundamental contradictions between the values of capitalism and environmental sustainability. For this purpose, the basic principles of the concept of environmental sustainability will be explored in depth, along with the functioning of the capitalist system and the origins of environmental problems. In addition, the thesis will provide a critical evaluation of green capitalism by addressing issues such as the limited ability of green capitalism to produce solutions arising from fundamental structural problems, the inability of market mechanisms to adequately address environmental problems, and the incompatibility of the goal of economic growth with sustainability. In conclusion, this thesis aims to question the effectiveness and viability of green capitalism in environmental sustainability. By highlighting the impacts and limitations of the capitalist system on the natural environment, the study aims to contribute to the debate on alternative economic and political models that may be more suitable for environmental sustainability.