Anonim ortaklık genel kurulunda gündem, gündeme bağlılık ilkesi ve istisnaları
Agenda in the general assembly meeting of joint-stock companies, the principle of commitment to the agenda and its exceptions
  1. Tez No: 925558
  2. Yazar: İREM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Anonim ortaklıkların genel kurul toplantılarında toplantı gündeminin varlığı ve toplantı öncesinde pay sahiplerinin bu gündemden yeterli açıklıkta haberdar edilmeleri; pay sahiplerinin genel kurul toplantısına katılma veya katılmama kararı verebilmeleri, katılacaklarsa genel kurul toplantısında görüşülerek karara bağlanacak konulardan haberdar şekilde toplantıya hazırlanabilmeleri ve genel kurul toplantısında ortaklık işlerine ilişkin haklarını kullanabilmeleri açısından büyük öneme sahiptir. Konuyu kapsamlı şekilde ortaya koyabilmek amacıyla anonim ortaklık genel kurul toplantısı gündemine ilişkin genel esaslar, gündemin özellikleri ve gündem maddelerinin kimler tarafından, nasıl hazırlanması gerektiği toplantı türlerine göre ele alınmıştır. Ayrıca genel kurul toplantılarında sadece toplantı çağrısı ile ilan edilen ve pay sahiplerine bildirilen gündem maddeleri ile ilgili karar alınabilmesini sağlayarak, özellikle şirketteki pay sahiplerinin toplantıda beklenmedik durumlarla karşılaşmalarını önleyen, anonim şirket genel kurul toplantısı gündemine hâkim olan ilkelerden birisi olan gündeme bağlılık ilkesi, uygulamada yaşanabilecek durumlar da ele alınarak ayrıntılı şekilde incelenmektedir. Tezimizde gündeme bağlılık ilkesine sıkı sıkıya bağlılığın farklı açılardan menfaat kayıplarına yol açabileceği tespiti ile, ilkeden beklenen menfaati de zedelemeden, ilkenin uygulamada nasıl yorumlanması ve uygulanması gerektiği, şirket içerisindeki menfaat dengesinin sağlanması bağlamında incelenerek konuya ilişkin bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca tezimizde kanunda, ilgili yönetmeliklerde ve öğretide gündeme bağlılık ilkesine istisna teşkil ettiği belirtilen gündem maddelerine ilişkin incelemelerde bulunulmuş, konuların ilkeye istisna teşkil etmelerinin gerekliliği ve nedenleri tartışılmış, bu istisnaların sınırları ilkenin özü çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of a meeting agenda in general assembly meetings of joint stock companies and informing the shareholders of this agenda in sufficient clarity prior to the meeting is of great importance for the shareholders to decide whether or not to attend the general assembly meeting, to prepare for the meeting by being informed of the matters to be discussed and resolved at the general assembly meeting, and to exercise their rights regarding the affairs of the company at the general assembly meeting. In order to present the subject comprehensively, the general principles regarding the agenda of the general assembly meeting of joint stock companies, the characteristics of the agenda and how and by whom the agenda items should be prepared are discussed according to the meeting types. In addition, the principle of commitment to the agenda, which is one of the principles dominating the agenda of the general assembly meetings of joint stock companies, which prevents the shareholders of the company from encountering unexpected situations in the meeting by ensuring that decisions can be taken only on the agenda items announced with the call for the meeting and notified to the shareholders in the general assembly meetings, is examined in detail by addressing the situations that may occur in practice. In our thesis, with the determination that strict adherence to the principle of commitment to the agenda may lead to loss of interests from different angles, how the principle should be interpreted and applied in practice, without damaging the expected benefit from the principle, has been examined in the context of ensuring the balance of interests within the company and an attempt has been made to bring a perspective on the subject. In addition, our thesis analyses the agenda items that are stated in the law, the relevant regulations and the doctrine as exceptions to the principle of commitment to the agenda, discusses the necessity and reasons for the exceptions to the principle, and discusses the limits of these exceptions within the framework of the essence of the principle.