Türkiye mobilya sektöründe ihracatta ölçek ekonomisinin önemi
The importance of economies of scale in exports in the Turkish furniture sector
  1. Tez No: 925559
  2. Yazar: AHMET GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ekonometri, Uluslararası Ticaret, Wood Products, Econometrics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'nin mobilya ihracatının belirleyicilerini anlamak ve ihracatta ölçek ekonomilerinin önemini ortaya koyarak, SWOT analizi ile mobilya sektörünün durum tespitini yapmaktır. Mobilya sektörü her geçen gün ölçek büyüterek hem üretim kapasitesini artırmakta hem de ihracat miktarını artırmaktadır. Emek yoğun bir üretim yöntemi uygulayan mobilya sektörü, mikro ekonomi ve makro ekonominin birçok parametresine pozitif etkide bulunmaktadır. Mobilya, gelişmekte olan ülkeler için lokomotif bir sektör konumundadır. Mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalar, üretim miktarını artırarak rekabet avantajı elde etmekte, uluslararası ve küresel piyasalardan daha fazla pay almaktadırlar. Aynı zamanda istihdama olumlu etkide bulunmaktadır. Bununla birlikte ekonomik büyüme, MG, GSYİH, işsizlik ve dış ödemeler dengesini pozitif yönde etkilemektedir. Bu çalışmada; Türk mobilya sektörünün, ihracatta ölçek ekonomisinin öneminin ortaya konulması ve incelenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda mobilya ihracatının bağımlı değişken, bağımsız değişkenler olarak ekonomik büyüme ve üretim sanayisinde istihdam değişkenleri ele alınmıştır. Dünya ihracat rakamları ve Türkiye'nin mobilya ihracat ve ithalat rakamları yıllık veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Büyüme değerini ifade etmek için GSYH değeri kullanılmıştır. Mobilya ihracatını ifade için gerekli olan veriler, CSİL, TUİK, TİM, TCMB, T.C. Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve MOSFED veri tabanından elde edilmiştir. SWOT analizi, organizasyonların güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri ortaya koyan, araştırmacıların veya planlamacıların iş hedeflerini belirlemelerine ve önceliklerini belirlemelerine ve bu hedeflere ulaşma stratejilerini de belirlemelerine yardımcı olan bir tekniktir. Bu çalışma Türkiye'de mobilya sektörünün mevcut durumunu raporlayan araştırma raporlarının sonuçları arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak nitel bir bakış açısı ile analiz edilmiştir. SWOT analizi kullanılarak mobilya sektörünün mevcut durumunu raporlayan on araştırma raporu değerlendirilmiştir. Bibliyometrik veri elde etmek için öncelikle araştırma raporlarının içerik analizleri yapılmış ve notlar tutulmuştur. Daha sonra her çalışma için ayrı EndNote dosyaları oluşturulmuştur. İçerik analizleriyle birlikte tutulan notlar EndNote dosyalarına yazılmıştır. Analizler, EndNote dosyaları VOSviewer ile çalıştırılarak gerçekleştirilmiştir. SWOT çıktıları sonucunda, mobilya sektöründeki en önemli zayıflıklar,“mevcut finansal sorunlar”, en güçlü yön olarak“çeşitli ürün yelpazesi”, fırsatlarda“tasarım, inovasyon ve marka bilincinin artması”ve mobilya sektöründeki en önemli tehdit,“Çin faktörü ve tehdidi”ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the determinants of Turkey's furniture exports and to reveal the importance of economies of scale in exports while analyzing the current state of the furniture sector through a SWOT analysis. The furniture sector continues to expand its scale, increasing both production capacity and export volume. As a labor-intensive industry, the furniture sector positively impacts numerous microeconomic and macroeconomic parameters. Furniture serves as a key sector for developing countries, acting as a driving force for economic growth. Companies operating in the furniture sector achieve competitive advantages by increasing production volume and capturing larger shares in international and global markets, while also positively contributing to employment. Moreover, the sector positively influences economic growth, GDP, unemployment, and the balance of payments. This study aims to highlight and examine the significance of economies of scale in exports within the Turkish furniture sector. In this context, furniture exports were considered as the dependent variable, while economic growth and employment in the manufacturing industry were treated as independent variables. Annual data on global export figures and Turkey's furniture export and import volumes were analyzed. GDP values were used as indicators of economic growth. The data required for analyzing furniture exports were obtained from sources such as CSIL, TurkStat, TIM, CBRT, the Ministry of Trade, the Ministry of Industry and Technology, and MOSFED. SWOT analysis is a technique that identifies the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of organizations, helping researchers or planners determine business objectives, set priorities, and develop strategies to achieve these goals. This study analyzed the current state of the furniture sector in Turkey through a qualitative perspective, examining the findings of research reports on the sector. Ten research reports that documented the current state of the furniture sector were evaluated using SWOT analysis. To obtain bibliometric data, content analyses of the research reports were conducted and notes were recorded. Separate EndNote files were created for each study, incorporating notes from the content analyses. The analyses were performed using EndNote files processed through VOSviewer. The SWOT analysis results revealed that the most significant weakness in the furniture sector is“current financial issues,”while the greatest strength is the“diverse product range.”Opportunities include“increased emphasis on design, innovation, and brand awareness,”and the most critical threat identified is the“challenge posed by the Chinese factor”.