Askeri ve ticari patlayıcıların savaş ortamındaki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluating the effects of military and commercial explosives in warfare environment
  1. Tez No: 925590
  2. Yazar: REŞİT AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, savaş ortamında askeri ve ticari patlayıcıların tahrip gücünün değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Askeri patlayıcılar, yüksek tahrip gücü ve güvenilirlikleri ile bilinirken, ticari patlayıcılar genellikle endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır. Çalışmada, patlayıcıların enerji çıkışı, infilak hızı, brisance (parçalayıcı etki) ve tahrip alanı gibi özellikleri analiz edilmiştir. Deneysel testler, bilgisayar simülasyonları ve tarihsel veriler kullanılarak, bu patlayıcıların savaş operasyonlarındaki etkinliği ve sivil halkın korunması için gerekli stratejiler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, hem askeri operasyonların başarı şansını artırmada hem de sivil savunma önlemlerinin planlanmasında önemli ipuçları sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, patlayıcıların doğru seçimi ve kullanımının, savaşın gidişatını nasıl etkileyebileceğini ve sivil güvenliği sağlama konusunda ne tür önlemler alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the destructive power of military and commercial explosives in a warfare environment. While military explosives are known for their high destructive power and reliability, commercial explosives are generally designed for industrial applications. The study analyzes key properties of explosives such as energy output, detonation velocity, brisance (fragmentation effect), and the area of effect. Using experimental tests, computer simulations, and historical data, the effectiveness of these explosives in military operations and the necessary strategies for protecting civilians were examined. The findings provide important insights into enhancing the success of military operations and planning civil defense measures. The results of the study demonstrate how the correct selection and use of explosives can influence the course of a war and what measures should be taken to ensure civilian safety.