Çukur imla teknolojisinde metal çökmesinin incelenmesi
The Inverstigation of metal collapse in the shaped charge technology
  1. Tez No: 76937
  2. Yazar: İSHAK GÖKHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Çukur imla teknolojisi askeri ve ticari alanda önemli bir yere sahiptir. Askeri alanda, çukur imla prensibine göre yapılmış mermiler ve harp başlıkları, genellikle zırh delici ve tahrip edici olarak kullanılmaktadır. Genellikle, çukur imla problemlerinin çözümünde iki yaklaşım kullanılmaktadır. Bunlardan biri analitik modelleme diğeri ise sayısal modellemedir. Bu çalışmada ilk önce, literatürdeki analitik çözüm yollan incelenmiş, daha sonra sayısal modelleme yapılmıştır. Sayısal modelleme için DYNA2D paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, çukur imlalı patlayıcılardan en etkin biçimde yararlanmak için, optimum bir modelleme yapmaktır. Özellikle, metal kaplama malzemesi çökme prosesine ve jet oluşumuna etki eden parametreler araştırılarak çukur imlalı patlayıcının sayısal modellemesi yapılmıştır. Bunun için, Balistik Araştırma Laboratuvarı (BRL) tarafından tasarlanan 81 mm kalibreli çukur imlalı başlık referans olarak alınmıştır. Yapılan simulasyonlarda, koniksel geometrideki kaplama malzemesinin tepe açısı, koni cidar kalınlığı, kullanılan patlayıcı tipi ve patlayıcının ateşlenme yeri değiştirilmiştir. Sonuç olarak yapılan bu değişiklerin çukur imlalı patlayıcıların etkinliğini değiştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçların, literatürdeki sonuçlarla iyi bir uyumluluk halinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Shaped charge technology has an important position in the military and commercial area. Bullets and warheads which made by shaped charge principle are especially used as target penetration and demolition work purposes. Especially, two approaches are used in the solution of shaped charge problems. One of them is the analytical modeling, other is the numerical modeling. In this study, analytical solution ways are firstly examined, and then a numerical modeling are made. DYNA2D hydrocode program are used for numerical modeling. The purpose of this study, to made an optimum modeling for making the used shaped charges in an effective manner. Especially, the parameters which affect the liner collapse and jet formation are investigated and modeling of shaped charges are made. Hence, 81 mm precision shaped charge warhead which is designed by Ballistic Research Laboratory (BRL) are taken as reference. Simulations are made by changing the conical liner apex angle, conical liner thickness, the type of used high explosive and explosive ignition position. As a result of the modifications, it is determined that the effectiveness of the shaped charges are change. In addition, it is seen that obtained results are well agreement with literature results.