Anıların romantik ilişkilere yansımaları: Partner kabul/red ve ilişki doyumu üzerine bir inceleme
Reflections of memories on romantic relationships: An examination of partner acceptance/rejection and relationship satisfaction
- Tez No: 925644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı, romantik ilişki anılarının fenomenolojik özelliklerini olumlu (zirve) ve olumsuz (dip) ilişki anıları üzerinden incelemek ve bu özelliklerin ilişki doyumu ile partner kabul/red düzeyini nasıl yordadığını test etmektir. Bu doğrultuda araştırmaya en az 12 aydır romantik ilişkisi olan 18-65 yaş aralığında 251 katılımcı dahil edilmiştir (Ort=27.82, SS=9.15). Katılımcıların %78.5'i (N=197) kadınlardan, %21.5'i ise (N=54) erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini elde etmek amacıyla önce katılımcılardan ilişkilerine dair zirve ve dip anılarını anlatmaları istenmiş, sonrasında her bir anıyı takip sorularıyla değerlendirmeleri beklenmiştir. Anıya dair soruların ardından, katılımcılar İlişki Doyumu Ölçeği, Yetişkin Yakın İlişkiler Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu'na cevap vermiştir. Çalışmada zirve ve dip anıların özelliklerinin ilişki doyumu ve kabul/red değişkenleri üzerindeki yordayıcı etkisini araştırmak amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Çoklu regresyon analizlerinden elde edilen bulgulara göre zirve anı özellikleri ilişki doyumunu pozitif olarak ve kabul/red değişkenini negatif olarak yordamaktadır. Dip anı özellikleri ise ilişki doyumunu yordamakta ancak kabul/red değişkenini yordamamaktadır. Araştırmadan elde edilen literatür ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the phenomenological characteristics of romantic relationship memories through positive (high-point) and negative (low-point) relationship memories and to test how these characteristics predict relationship satisfaction and levels of partner acceptance/rejection. Accordingly, 251 participants aged 18–65 years (M = 27.82, SD = 9.15) who have been in a romantic relationship for at least 12 months were included in the study. Of the participants, 78.5% (N=197) were women, and 21.5% (N=54) were men. To collect data, participants were first asked to describe their high-point and low-point relationship memories and expected to evaluate each memory through follow-up questions. Then, they completed the Relationship Satisfaction Scale, the Adult Attachment Scale, and a Demographic Information Form. To investigate the predictive effect of positive and negative memory characteristics on relationship satisfaction and acceptance/rejection variables, multiple regression analysis was conducted. Accordingly, the characteristics of high-point memories positively predicted relationship satisfaction and negatively predicted the acceptance/rejection variable. On the other hand, the characteristics of low-point memories predicted relationship satisfaction but did not predict the acceptance/rejection variable. The findings obtained from the study were discussed in light of the relevant literature.