Bitki türevli biyoaktif bileşenlerin kanser tedavisinde hücre ölümünü hedeflemede kullanılması ve biyoinformatik analizi
Utilization of plant-derived bioactive compounds to target cell death in cancer therapy and their bioinformatic analysis
  1. Tez No: 925714
  2. Yazar: ZEYNEP AYTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖMÜR BULAN, PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kanser, DNA'da yaşam boyu biriken dinamik değişikliklerin neden olduğu karmaşık ve ölüm oranı yüksek bir hastalıktır. Tedavi yöntemleri arasında kemoterapi, cerrahi, radyoterapi ve immünoterapi bulunmakla birlikte, yan etkiler, hızlı ilaç direnci ve yüksek maliyetler gibi zorluklar nedeniyle kanser, hala önemli bir sağlık sorunudur. Kanser ilaçlarının %60'ından fazlası doğal bileşiklerden elde edildiğinden, bitki türevli biyoaktif bileşenler kanser tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Apoptoz mekanizmalarının daha iyi anlaşılması ise kanser gibi hastalıkların tedavisinde yeni, hedefe yönelik yaklaşımlar geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, betülinik asidin (BA) A549 akciğer kanseri hücre hattı üzerindeki sitotoksik ve apoptoz indükleyici etkisi ile bu etkilerin altında yatan moleküler mekanizmaların araştırılması amaçlanmıştır. A549 hücre hatları farklı BA konsantrasyonları ile (D1=5, D2=10, D3=15, D4=20, D5=25 ve D6=30 µM) 24 ve 48 saat tedavi edildikten sonra bu sürelerin sonunda hücre canlılığı ve proliferasyonu üzerindeki etkileri MTT testi ile değerlendirildi. Morfolojik değişiklikler faz-kontrast mikroskobu ile gözlemlendi. BA'nın A549 hücrelerindeki IC50 dozu 20 µM olarak belirlendi. Hücre ölüm mekanizmasını aydınlatmak için ikili boyama yöntemi (Hoechst 33342 / PI) ve ADP/ATP oranı ölçümleri yapıldı. BA'nın moleküler düzeyde etkilerini incelemek için RNA sekanslama yapıldı ve gen ekspresyon değişiklikleri biyoinformatik yöntemlerle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Cancer exhibits a high complexity and mortality rate due to the accumulation of dynamic alterations in DNA throughout life. Treatment methods include chemotherapy, surgery, radiotherapy, and immunotherapy; however, cancer remains a significant health issue due to challenges such as side effects, rapid drug resistance, and high proliferation rates. More than 60% of cancer drugs are derived from natural sources, and plant-derived bioactive compounds hold great importance in cancer treatment. A more comprehensive understanding of apoptosis enables the development of novel, targeted therapies applied to diseases like cancer. This study successfully examines the cytotoxic and apoptosis-inducing effects of betulinic acid (BA) on the A549 lung cancer cell line, elucidating the molecular mechanisms underlying these effects. After treating A549 cell lines with different BA concentrations (D1=5, D2=10, D3=15, D4=20, D5=25, and D6=30 µM) for 24 and 48 hours, the effects on cell viability and proliferation were evaluated using the MTT assay. Morphological changes were observed with phase-contrast microscopy. The IC50 dose of BA in A549 cells was determined to be 20 µM. To elucidate the cell death mechanism, dual staining (Hoechst 33342 / PI) and ADP/ATP ratio measurements were performed. RNA sequencing was conducted to investigate the molecular-level effects of BA, and gene expression changes were analyzed using bioinformatics methods.