Uluslararası halk oyunları festivallerinin Türkiye'nin dış tanıtımına katkıları
- Tez No: 92577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURHAN TARLABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ele alınan konu;“ geleneksel Türk kültürünün köklü ürünlerinden biri olan Türk Halk Oyunları'nın uluslararası festival organizasyonları aracılığı ile Türkiye'nin dış tanıtımına sağladığı katkıların boyutlarının tespiti ve analizinin yapılması”şeklinde açıklanabilir. Konu ele alınırken öncelikle Türk Halk Oyunları ile ilgili genel bilgiler verilmiş, daha sonra festival kavramı incelenerek, halk oyunları festivalleri başlığı altında konuya girilmiştir. 1. bölüm halk oyunları ile ilgili genel bilgilere ayrılmış, 2. bölümde ise festival kavramı her yönü ile ele alınarak halk oyunlan-festival ilişkisi ve halk oyunları festivalleri, Türkiye ve dünyadan örnekler verilerek açıklanmıştır. 3. bölüm tanıtım kavramına ayrılmış, genel hatları ile tanıtım anlatılarak ardından ülke tanıtımına geçilmiştir. Burada ülkelerin iç ve dış tanıtımlarında izlenen yöntemler, teknikler, genel hatları ile iç ve dış tanıtım kavramları detaylı bir şekilde anlatılmış ve konu Türkiye'nin dış tanıtımına bağlanmıştır. Bu kısımda ise Türkiye'nin dış tanıtımında bu güne dek izlenen politikalara, esas alman ilkelere ve bu amaçla faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara değinilerek bilgi verme işlemi tamamlanmıştır. 4. bölümde çalışmanın ana konusu olan“ Uluslararası Halk Oyunları Festivalleri'nin Türkiye'nin Dış Tanıtımına Katkıları”ele alınmıştır. Öncelikle halk oyunları festivalleri, diğer bölümlerde verilen bilgiler doğrultusunda, bir tanıtım aracı olarak incelenmiş ve katkıda bulunduğu alanlar tespit edilmiş, daha sonra ise Türkiye ile ilişkisine geçilmiştir. Yurt içi ve yurt dışmda gerçekleştirilen ve Türk gruplarının başarılan ile sonuçlanan festival örnekleri verilerek elde edilen sonuçların da yardımı ile, bu festivallerin Türkiye'nin vuhangi alanda tanıtımına katkıda bulunduğunun tespiti yapılmış ve detaylı olarak açıklanmıştır. Son bölüm olan sonuç kısmında ise elde edilen bilgiler değerlendirilerek olumlu ya da olumsuz yönleri ile uluslararası halk oyunları festivallerinin tanıtım fonksiyonları sıralanmıştır. Yapılan bu çalışma ile halk oyunlarının farklı bir yönü ve bunun Türkiye açısından yarattığı olumlu durumlar ele alınmıştır. Sonuç olarak, halk oyunlarının bir tanıtım aracı olarak önemli bir unsur olduğu tespit edilmiş, ancak Türkiye şartlarında düşünüldüğünde konuya yeterli ilgi ve önemin gösterilmediği, özellikle de devlet ve yetkili kurumlarının yetersiz kaldıkları gerçeği ortaya çıkmıştır. En önemlisi ise, uluslararası halk oyunları festivalleri bu derece önemli ve faydalı iken, ilgisizlikten ve denetimin yetersizliğinden dolayı fayda yerine zarar verici organizasyonlara dönüştürülmektedirler.
Özet (Çeviri)
The subject of this study could be explained as 'The definition and analysis of the effects derived from the representation of Turkey by means of participation in international folk dance festivals with Turkish Folk Dances which is a sound representative of traditional Turkish culture“. As the subject taken up, general information about Turkish Folk Dances is given primarily, followed by an introduction under the heading of ”Folk Dance Festivals“. Chapter I gives general information about folk dances whereas chapter II deals with the in-depth study of concept of festivity, relation of folk dance-festival and folk dance festivals by giving examples from Turkey and the world. Chapter HI is about the concept of promotion and especially a country's promotion. In this chapter, methods and techniques of internal and external promotion are studied in detail and the subject matter is related to the external or abroad promotion of Turkey. The process of information is completed with the study of policies followed by Turkey until present day, basic principles and institutions and foundations which are and were active in the matter. The subject of chapter IV is the ”Contribution of Folk Dance Festivals to the promotion of Turkey". Primarily, folk dance festivals are studied, under the light of information given in the introduction, as a way of promotion, the points at which these promotional activities are an asset is established and then, the relation to Turkey is investigated. With the help of successful results from internal or external folk dance festivals gotten by Turkish Folk Dance Teams, the exact subjects of contribution of folk dance festivals in promotion of Turkey is found out and explained in detail. IXIn the conclusion, the promotional functions of folk dance festivals are listed, taking into consideration both the positive and negative effects derived from festivals. In the study, folk dance are studied under a different light and positive promotional cases of Turkish Folk Dances is considered. As a result, it is proven that folk dances are an important element for the international promotion of Turkey, despite the inadequacies of state and related institutons and lack of interest and importance under the circumstances in Turkey. What is at most important is that, international folk dance festivals turn into destructive organizations due to improper auditing and lack of interest whereas they could be extremely important and useful elements or instruments of promotion.