Comparative study on handling missing values
Kayıp veri atama yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 925935
  2. Yazar: BERKE BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kayıp verilerin varlığı, veri odaklı araştırmalarda önemli bir zorluk teşkil ederek analitik modellerin güvenilirliğini ve doğruluğunu sıkça olumsuz etkiler. Bu tez, çeşitli kayıp veri atama yöntemlerini incelemekte ve bu yöntemlerin yapay zeka modellerinin performansı üzerindeki etkilerini, farklı alanlardan alınan veri setlerini kullanarak kapsamlı bir analiz çerçevesinde değerlendirmektedir. Çalışmada, kayıp veri senaryolarını ele almak ve değerlendirmek amacıyla bir dizi atama stratejisi ve seçili yapay zeka algoritmaları uygulanmıştır. Model performansı, standart metrikler kullanılarak değerlendirilmiş ve objektif bir karşılaştırmalı analiz sunulmuştur. Teknik detaylara fazla girmeden, bu çalışma, kayıp veri atama tekniklerinin pratik uygulamalardaki etkilerini anlamak için tutarlı bir çerçeve sunarak temel bulguları sentezlemiştir. Elde edilen sonuçlar, belirli kayıp veri mekanizmalarına ve veri seti özelliklerine uygun atama yöntemlerinin seçilmesinin önemini vurgulayarak, yapay zeka ve veri bilimi alanlarında gelecekteki araştırmalar ve uygulamalar için kritik bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The presence of missing data poses a significant challenge in data-driven research, often compromising the reliability and accuracy of analytical models. This thesis examines various missing data imputation techniques and evaluates their impact on the performance of artificial intelligence models, employing datasets from diverse domains to ensure comprehensive analysis. A range of imputation strategies, alongside selected AI algorithms, were utilized to address and evaluate missing data scenarios. Model performance was assessed using standard metrics to provide an objective and comparative evaluation. Without delving into excessive technical detail, this study synthesizes key findings to offer a coherent framework for understanding the implications of missing data handling techniques in practical applications. The results underscore the importance of choosing appropriate imputation methods tailored to specific missing data mechanisms and dataset characteristics, providing critical insights for future research and practical implementations in artificial intelligence and data science fields.