8. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersinde dört temel dil becerisini öğrenirken karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşleri
8th grade students' opinions on the problems they encountered when learning the four basic language skills in the English course
  1. Tez No: 925936
  2. Yazar: ENVER ESERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada; ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin İngilizce dersinde dört temel dil becerisini (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) öğrenirken karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma modeli kapsamında durum çalışması deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Karabük ili Yenice ilçesinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında amaçlı örneklem yoluyla seçilen Ülkü Ortaokulunun 8. sınıfında kayıtlı 41 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri tezin yazarları tarafından geliştirilen 'İngilizce Dersi 8. Sınıf Öğretim Programı Dört Temel Dil Beceri Ölçeği' ile toplanmıştır. Ölçek Millî Eğitim Bakanlığı ortaokul 8.sınıf İngilizce dersi öğretim programı kazanımlarının İngilizceden Türkçeye çevrilmesi ile oluşturulduğu için sadece yapı geçerliliğine ve güvenirliğine bakılmış olup yeterliği sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmanın veri analizi betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. İki bölümden oluşan 'İngilizce Dersi 8. Sınıf Öğretim Programı Dört Temel Dil Beceri Ölçeği' nin birinci bölümünde dört temel dil becerisine yönelik dört maddeden oluşan açık uçlu soru bulunmakta olup bu bölümün analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İkinci bölüm ise katılımcıların MEB'in (2018) 8. sınıf İngilizce dersi öğretim programındaki 10 ünitenin dört temel dil becerisi kazanımlarına sahip olma durumunu ölçmeyi hedefleyen, 8. sınıf İngilizce dersi öğretim programındaki 10 ünitenin kazanımlarının yer aldığı üçlü likert tipi 70 maddeden oluşmakta olup, ölçeğin verileri SPSS-25 paket programı kullanılarak yapılmış olup betimsel analizleri (katılımcıların İngilizce dersi öğretim programında yer alan 10 ünitenin dört temel dil becerisi kazanımlarına sahip olup olmama durumuna yönelik betimsel istatistikleri) yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrenciler okuma becerisi alanında kelimelerin anlamlarını bilmedikleri için okuduğunu anlamada zorlandıklarını, yazma becerisi alanında İngilizce kelime yazımında yazım ve sesletimin farklı olmasından kaynaklı problem yaşadıklarını, dinleme becerisi alanında dinleme materyalinden ve konuşmacının telaffuzundan kaynaklı dinleme metinlerini anlayamadıklarını ve konuşma becerisi alanında İngilizce kelimeleri telaffuz edemediklerini, kelime ve İngilizce gramer bilgisi eksikliği yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin MEB'in (2018) 8. sınıf İngilizce dersi öğretim programındaki 10 ünitenin dört temel dil becerisi kazanımlarına sahip olma durumuna yönelik sonuçlara göre genel olarak okuma becerisi kazanımlarında iyi oldukları ancak yazma, dinleme ve konuşma becerisine yönelik kazanımlarda problemlerle karşılaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of 8th grade secondary school students about the problems they encountered while learning four basic language skills (reading, writing, listening and speaking,) in the English class were examined.The research was conducted using the case study design within the scope of quantitative research. The study group of the research consisted of 41 students studying in the 8th grade of Ülkü Secondary School, selected through purposeful sampling in the 2022-2023 academic year in Yenice district of Karabük province. The data of the research were collected with the 'English Course 8th Grade Curriculum Four Basic Language Skills Scale' developed by the authors of the thesis. Since the scale was created by translating the Ministry of National Education secondary school 8th grade English course curriculum outcomes from English to Turkish, only its construct validity and reliability were examined and it was determined that it met the proficiency. Data analysis of the research was conducted using descriptive and content analysis methods. In the first part of the 'English Course 8th Grade Curriculum Four Basic Language Skills Scale', which consists of two parts, there are open-ended questions consisting of four items regarding the four basic language skills, and the content analysis method was used in the analysis of this part. The second part consists of 70 triple Likert type items, aiming to measure the participants' ability to acquire the four basic language skills of the 10 units in the 8th grade English course curriculum of the Ministry of National Education (2018). The data of the scale were analyzed descriptively using the SPSS-25 package program (descriptive statistics regarding whether the participants have acquired the four basic language skills of the 10 units in the English course curriculum) has been made.According to the results of the research, students reported that they had difficulty in reading comprehension because they did not know the meanings of the words in the reading skill area. In the writing skill area, they experienced problems with spelling due to the difference between spelling and pronunciation in English. In the listening skill area, they mentioned that they could not understand listening texts due to the listening material and the speaker's pronunciation. In the speaking skill area, they indicated that they could not pronounce English words correctly and faced difficulties due to a lack of vocabulary and English grammar knowledge. According to the results of the students' ability to acquire the four basic language skills of the 10 units in the 8th grade English course curriculum of the Ministry of Education (2018), it was determined that they were generally good in the acquisition of reading skills, but they encountered problems in the achievements of writing, listening and speaking skills.