Ege ve Doğu Akdeniz'deki münhasır ekonomik bölge anlaşmazlıkları: Türkiye ile taraf devletlerin hukuksal tezleri ve münhasır ekonomik bölgeye dair temel konulara etkisi
Exclusive economic zone disputes in the Aegean and Eastern Mediterranean: Legal arguments of Turkiye and counterpart states, and their implications for the fundamental issues of the exclusive economic zone
- Tez No: 926060
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Stratejik ve her daim müteyakkiz bir coğrafyada bulunan Türkiye, güvenlik kaygılarından ötürü bölgede güçlü bir devlet olmak zorundadır. Son yıllarda keşfedilen hidrokarbon ve doğalgaz yatakları Doğu Akdeniz'in stratejik önemini kat be kat artırmıştır. Bu sebeple ''Mavi Vatan'' olan deniz alanlarını da belirlemek zaruridir. Ülkelerin kıta sahanlığı kendiliğinden ortaya çıksa da MEB alanları ilana bağlıdır. Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'de henüz MEB ilan etmemiş olması bölgenin imkânlarından faydalanmasında da engel oluşturmaktadır. Türkiye'nin aksine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge (MEB) ilan etmiştir. Yunanistan ve GKRY'nin ikili antlaşmalarla diğer devletleri de meselenin tarafı haline getirip kendi yanlarına çekerek bölgede Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin elini zayıflatmaya çalışmışlardır. Özellikle de GKRY'nin tüm Kıbrıs adası adına diğer ülkelerle antlaşmalar yapıp Türkiye ile hakları çakışan alanlarda faaliyetler yürütmek istemesi ve Yunanistan'ın ise Anadolu kıyılarının yakınında bulunan adalarından itibaren deniz alanını belirlemeye çalışması bölgenin deniz yetki alanı uyuşmazlığının temeli olmuştur. Doğu Akdeniz'de birçok bölgesel ve küresel aktörün de çıkarının olması anlaşmazlığın girift bir hal almasına ve deniz yetki alanları anlaşmazlığının çözümsüzlüğünün devam etmesine sebebiyet vermektedir. Çalışmada tarafların hukuksal tezleri ele alınarak çözüme ulaştırmak adına önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Located in a strategically and geopolitically turbulent region, Turkey must maintain its position as a strong state due to security concerns. The discovery of hydrocarbon and natural gas reserves in recent years has significantly increased the strategic importance of the Eastern Mediterranean. Consequently, it has become essential to define maritime areas, referred to as the“Blue Homeland.”While a country's continental shelf is determined automatically, Exclusive Economic Zones (EEZ) require formal declaration. Turkey's lack of an EEZ declaration in the Aegean Sea and the Eastern Mediterranean hinders its ability to fully benefit from the resources in these regions. In contrast, the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus (GCASC) and Greece have declared EEZs in the Aegean and Eastern Mediterranean, forming bilateral agreements with other states to draw them into the issue and weaken the positions of Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). The GCASC, in particular, has signed agreements with other nations on behalf of the entire island of Cyprus and attempted to conduct activities in overlapping areas of interest with Turkey. Meanwhile, Greece's efforts to extend maritime zones from islands close to the Anatolian coast have become a primary source of maritime jurisdiction disputes in the region. The involvement of various regional and global actors with interests in the Eastern Mediterranean has further complicated the disputes, leading to a protracted deadlock in resolving maritime jurisdiction conflicts. This study examines the legal arguments of the parties involved and provides suggestions to facilitate resolution