Back analyses of retaining systems with toe supporting high modulus soil cement columns based on field measurements
Yüksek modüllü zemin çimento kolonları ile desteklenen iksa sistemlerinin arazi ölçümlerine dayalı geri analizleri
  1. Tez No: 926102
  2. Yazar: TAYYAR İLKE HAMURSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde nüfusun hızla artması, konut ihtiyacının artması ile sonuçlanmış ve kaçınılmaz olarak ticari alan inşalarının yapılması ihtiyacı doğmuştur. Artan bu talepler sonucunda derin kazıların planlanması da buna paralel olacak şekilde artış göstermiştir. Kazı destekleme sistemleri, çevre yapılarda, yollarda ve altyapı tesislerinde oluşabilecek olan hasarların önlenmesinde önemli roller oynamaktadır. Şevli kazıların tercih edilmediği kentsel alanlarda destekleme sistemleri ile iksa yapıları inşa edilmektedir. Destekleme sistemleri dıştan destekleme sistemi olan ankrajlar ve içten destekleme sistemi olan çelik borulu iksa yapıları olarak sınıflandırılmaktadır. Tasarlanan iksa sistemlerinde pasif kuvvetlerin arttırılması için topuk bölgelerine yüksek modüllü kolonlarla (topuk jeti) iyileştirme yapılmaktadır. Yapılan iyileştirme, iksa yapısının yanal deplasmanlarını kısıtlarken, kesit tesirlerini azaltarak sistemin güvenliğini arttırmaktadır. Bu çalışmada, ankrajlı ve topuk jetli olarak planlanan bir iksa sistemi, sonlu elemanlar metodunu kullanan PLAXIS 2D yazılımı ile analiz edilmiştir. Analizler sırasında zemin malzeme modeli olarak pekleşen zemin modeli tercih edilmiştir. Yapılan analizlerin sonuçları ile sahada ölçülen inklinometre ölçümleri karşılaştırılmıştır ve saha ölçümleri ile nümerik analiz sonuçlarının benzerlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent times, the rapid increase in population has led to an increase in housing demand, inevitably necessitating the construction of commercial areas. Consequently, the planning of deep excavations has increased correspondingly in response to these growing demands. Excavation support systems play crucial roles in preventing potential damage to surrounding structures, roads, and infrastructure facilities. In urban areas, where sloped excavations are not preferred, support systems and shoring structures are constructed. Support systems are classified as external support systems, such as anchors, and internal support systems, such as steel pipe shoring structures. In the designed shoring systems, enhancements are implemented in the toe areas using high modulus columns (toe jet) to increase passive forces. These enhancements limit the lateral displacements of the shoring structure, while decreasing shear forces and benging moments, thereby increasing the overall safety and stability of the system. In this study, a shoring system designed with anchors and toe jet was analyzed using the PLAXIS 2D software, which employs the finite element method. During the analyses, the hardening soil model was chosen as the soil material model. The results of the analyses were compared with the field-measured inclinometer readings, and it was observed that the field measurements resembled the numerical analysis results