Farklı kuraklık toleransına sahip iki buğday çeşidinde brassinosteroid ve nitrik oksit'in fizyolojik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
Investigation of the physiological and biochemical effects of brassinosteroid and nitric oxide in two wheat varieties with different drought tolerance
  1. Tez No: 926145
  2. Yazar: EDA GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kuraklık, bitki büyümesi ve verimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan, antioksidan savunma sistemi ile reaktif oksijen türleri (ROT) miktarı arasında dengesizliğe yol açarak oksidatif strese neden olan önemli bir abiyotik stres faktörüdür. Kuraklık stresi sırasında hücrelerdeki fizyolojik ve biyokimyasal değişiklikler, bitkilerin büyüme ve gelişimini azaltarak sonuçta buğday (Triticum aestivum L.) verimini azaltır. Nitrik oksit (NO) ve BR'nin bitkilerin çeşitli sinyal iletim yollarındaki rolüne ve kuraklık stresi altında hücresel homeostazın sürdürülmesindeki olumlu etkileri incelenmiştir. Buğdayda NO ve BR'nin rolü, bitki gelişim süreçlerine etkileri fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçlarımız kuraklığa duyarlı Kenanbey çeşidinde APX, GR ve POX aktivitelerinin kuraklık stresi altında azaldığını göstermiştir. Bu kuraklığa dayanıklı NKÜ-Lider çeşidinin aksine tüm uygulamalarla kuraklık stresi altında SOD, GR, APX ve CAT aktivitelerinde artış görülmüştür. SNP ve EBL'nin kombine uygulaması özellikle kuraklığa duyarlı çeşitte kuraklık stresinin neden olduğu oksidatif stresin azaltılmasında daha etkili bir iyileşme sağladığını göstermektedir. Sonuçlarımız NKÜ Lider ve Kenanbey çeşitlerinde SNP ve EBL'nin birlikte uygulanmasının, kuraklıkla artan HZG, TBARs ve ROT birikiminin azalmasında tekli uygulamalardan daha etkili bir iyileştirmeyi sağladığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Drought significantly impacts plant yield and growth. However, it is an important abiotic stressor that causes an imbalance between the amount of reactive oxygen species (ROS) and the antioxidant defense system, which causes oxidative stress. Drought stress reduces plant growth and development due to physiological and biochemical changes in cells, which ultimately decreases the yield of wheat (Triticum aestivum L.). It has been investigated how nitric oxide (NO) and BR functions in different plant signaling pathways and helps preserve cellular homeostasis in drought stress. Our results showed that APX, GR and POX activities decreased under drought stress in the drought-sensitive Kenanbey variety. Contrary of this drought-tolerant NKÜ-Lider variety showed increasing SOD, GR, APX and CAT activities under drought stress with all treatments. The combined treatment of SNP and EBL indicates that it provides a more effective improvement in reducing of oxidative stress caused by drought stress, especially in drought-sensitive variety. Additionally, drought significantly increased CMP, TBARS and H2O2 content in both varieties compared to controls. All treatments improved these increases, but this improvement was more effective in the sensitive variety.