ارزیابی برخی از صفات و شاخص های تحمل به خشکی در لاین های(Durum wheat) گندم دوروم
Kuraklığa dayanıklı bazı indekslerin durum buğday hatlarında incelenmesi
  1. Tez No: 924074
  2. Yazar: FERZAT TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VARAHRAM RASHIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Tabriz Islamic Art University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İran'ın büyük bir kısmında hava nispeten kuraktır ve kuraklık genellikle buğday gibi tarımsal bitkilerin büyüme dönemiyle eşzamanlı olarak meydana gelir. Tarımsal üretimde istenilen verimi elde etmenin bilimsel yöntemlerinden biri, kuraklığa dayanıklı hatların araştırılmasıdır. Bu araştırmada en çok atıf yapılan türlerden biri, kuraklığa dayanıklı bir buğday türü olan makarnalık buğdaydır. Buğday üretim bölgelerinde su kıtlığı ve uzun süreli kuraklık yaşanmasına rağmen, ayrıca makarna endüstrisinin un üretimi için makarnalık buğdaya olan büyük ihtiyacına rağmen, bu buğday türü ülkemizde bilinmemektedir ve ekimi yaygın değildir. Bu nedenle, 2005-2006 ekim sezonunda Tebriz İslami Azad Üniversitesi'ne bağlı tarımsal araştırma istasyonunda bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada 49 makarnalık buğday hattı (43'ü yabancı kaynaklı, 6'sı ise İran kaynaklı) kullanılmıştır. Çalışma, 7×7 Latis deneme deseni ile 2 tekerrürlü olarak iki ayrı şekilde yürütülmüştür. Bir deneyde bitkiler fizyolojik olgunluğa kadar sulanmış, diğer deneyde ise dört farklı aşamada (kardeşlenme, sap uzama, çiçeklenme ve dane doldurma) kuraklık stresi uygulanmıştır. Birleşik varyans analizinin sonuçlarına göre, tüm özelliklerde hatlar arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Sadece stamen yaprağındaki klorofil içeriği istisna olup, genetik çeşitlilik önerilmiştir. Ayrıca genotip × çevre etkileşimi, verim, başak başına tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, stamen yaprağındaki klorofil içeriği ve çiçeklenme gün sayısı gibi özellikler için anlamlı bulunmuştur. Bu da söz konusu özelliklerin farklı çevresel koşullarda farklı davrandığını göstermektedir. Hat 27, 49, 44 ve 47, her iki çevre koşulunda da yüksek verim göstermiştir. Ayrıca, başak başına tane sayısı bakımından 40, 11 ve 24 numaralı hatlar, 1000 tane ağırlığı açısından ise 16 ve 29 numaralı hatlar en yüksek değerlere sahip olmuştur. İki deneyin verileri birleştirilerek yapılan korelasyon analizinde, hasat indeksi, bitki boyu ve kardeşlenme sayısının verimle yüksek korelasyona sahip olduğu belirlenmiştir. Verim ve bileşenleri için yapılan path analizi, başakta tane sayısı (0,432), başak uzunluğu (0,407) ve 1000 tane ağırlığının (0,385) verime en yüksek doğrudan pozitif etkisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, başakta tane sayısı, başak uzunluğu ve 1000 tane ağırlığı gibi özellikler, hem sulama hem de kuru tarım koşullarında yüksek verimli makarnalık buğday seçimi için uygun bir seleksiyon indeksi olarak kullanılabilir. Kuraklık toleransı indeksleri (MP, GMP, HAR, STI, SSI ve TOL) arasındaki korelasyon hesaplanmıştır. GMP indeksinin, farklı genotipleri seçmek için MP indeksinden daha iyi olduğu belirlenmiştir. Çünkü GMP ile TOL arasındaki korelasyon anlamsızken, MP ile TOL arasındaki korelasyon anlamlıdır. Bu durum, MP'nin düşük toleransa sahip genotipleri seçtiğini göstermektedir. STI ile sulama altında verim (Yp) ve kuraklık koşullarındaki verim (Ys) arasındaki korelasyon sırasıyla (r= 0,682**) ve (r=0,927**) olarak hesaplanmıştır. Bu nedenle, bir genotip için daha yüksek STI değeri, onun kuraklığa dayanıklı ve yüksek verim potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. İncelenen indeksler arasında, STI indeksinin kuraklığa dayanıklı genotip seçimi için en iyi indeks olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, hatlar STI ve TOL indekslerine göre kümelere ayrılmıştır. STI= 14.172 ve TOL= 44.5 olan Hat 27 (ARAMIDES) birinci seviyede, STI= 11.194 olan Hat 47 (YAZLG) ise ikinci seviyede en iyi hatlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most of iran areas has weather relatively dry and often to happen dryness synchronous is with growth period agriculture plants similar wheat. One of the scientific methods to be available desirable yield is exploration drought tolerance lines. The most references in this research durum wheat is a drought tolerance wheat. Despite insufficiency water and drought long period in part of main wheat lands and pressing need macaroni industry to Semolina durum wheat, but this wheat is unknown in our to cultivate country. For this purpose reserch was conducted during 2005 – 2006 cropping season in agriculture research station in Tabriz Islamic Azad university. 49 durum wheat line (43line with foreign source and 6 line with ,Iran source) was used for this purpose two separate simple Lattic design (7×7) with 2 replication was conducted . In one experiment commonly irrigated to ripen physiological but in another experiment was drought stress in 4 different steps including; tillering, stem, anthesis and grain filling. Result combined variance analysis data was in between lines all of trait significant except this one chlorophyll contain in the stamen leaf that to suggest genetics diversity. Also interaction genotype × environmental condition significant for trait yield, number of seed per spike 1000 seed weight, chlorophyll contain in the stament leaf and days to flowering to express is different behavior trait in different environmental condition. Lines 27,49,44 and 47 had high yield in both environmental condition. Also was higher lines, 40, 11 and 24 for number of seed per spike and lines 16, 29 for 1000 seed weight in aforesaid condition. Correlation among traits after combing two experiment (potential_stress) was calculated by Spss softward. That correlation between traits showed harvest index, plant height and number of tiller had high correlation with yield. Path analysis for grain yield and its components showed that the number of seed per spike (0.432) , spike height (0.407) and 1000 seed weight (0.385) had the highest direct positive effects on grain yield. Therefore traits such as number of seed per spike , spike length and 1000 seed weight could be as a suitable selection index in irrigation and dry farming conditions for obtaing durum wheat with high potential in yield. Correlation among drought tolerance index was calculated for MP, GMP, HAR, STI, SSI and TOL . GMP index is better than MP for to select different genotype, because correlation TOL with GMP is nonsignificant but correlation MP with TOL is significant that showed MP selection genotype with lower tolerance. Correlation among STI with Yp and Ys is (r= 0.682**) and (r=0.927**). Therefore more quantity STI for one genotype showed tolerance that is stress and more patantial yield. Therefore in among to study indexes, STI better than other indexes selection drought tolerance genotype. However, conducted cluster lines from away two index STI and TOL. Line 27 (ARAMIDES) with STI= 14.172 and TOL = 44.5 is first level and Line 47 (YAZLG) with STI= 11.194 in second level are the best in lines.