Denetim görevinin ihmali suçu (TCK M. 251)
Crime of negligence in performing supervisory duty (Turkish Penal Code, Article 251)
  1. Tez No: 926189
  2. Yazar: OĞULCAN İÇYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ SEFA ERYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireylerin devlet kurumlarına güvenmesi, toplumsal yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesinin temel şartlarındandır. Bu nedenle idare ve kamu görevlileri, topluma karşı birtakım sorumluluklar taşırlar. Bu sorumluluklardan biri, idari işleyişin düzenli ve dürüst bir şekilde sağlanmasıdır. Kanun koyucu, idari işleyişin düzenli ve dürüst bir şekilde sağlanması için denetimle yükümlü kamu görevlilerine birtakım görevler yüklemiş ve bu görevlerin ihmalini konu alan denetim görevinin ihmali suçunu 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 251. maddesinde düzenlemiştir. Denetim görevinin ihmali suçunu konu edinen bu yüksek lisans tezi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; öncelikle suç failinin tespiti için önem taşıyan kamu görevlisi kavramı açıklanmış, akabinde denetim görevinin ihmali suçu ile doğrudan bağlantısı bulunan zimmet ve irtikap suçlarına yer verilmiştir. Bu kapsamda, zimmet ve irtikap suçunun unsurları hakkında genel bilgiler genel bir kanaat eşliğinde paylaşılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise denetim görevinin ihmali suçunun tüm unsurları ve muhakeme süreci, detaylı bir şekilde araştırma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The trust of individuals in state institutions is a fundamental prerequisite for the sustainable functioning of social life. Accordingly, administrative authorities and public officials hold certain responsibilities toward society. One such responsibility is ensuring the orderly and honest conduct of administrative operations. To this end, the legislator has assigned specific duties to public officials tasked with oversight and has codified the offense of neglecting these duties under Article 251 of the Turkish Penal Code No. 251. The master's thesis focusing on the offense of negligence in supervisory duties consists of two sections. In the first section, the concept of“public official,”which is crucial for identifying the perpetrator of the offense, is explained. Subsequently, the crimes of embezzlement and bribery, which are directly related to the offense of negligence in supervisory duties, are addressed. Within this scope, general information regarding the elements of embezzlement and extortion by a public official offenses is provided, accompanied by an overarching perspective. In the second section of the study, all elements of the offense of negligence in supervisory duties and the judicial process are thoroughly examined in detail.