Uluslararası proje yönetiminde kültürel faktörler (Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye uygulamaları)
Cultural factors in internetional project management (A research in Kazakistan, Azerbaijan and Turkey)
  1. Tez No: 92621
  2. Yazar: A. FATİH SAKIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tezin birinci bölümünde, proje yönetimi ve kültür kavramları işlenmiştir. Bu aşamada proje yönetiminin tanımı, ortamı, proje tarafları, genel yönetim becerileri, sosyo-ekonomik etkiler ve uluslararası proje yönetimi ele alınmıştır. ikinci bölümünde ise, uluslarası proje yönetiminde kültürel faktörler işlenmiştir. Haberleşme süreci, kültürler arası haberleşme farklılıkları, bu farklılıkların haberleşme sürecine etkileri, haberleşmenin yöneticiler için önemi, müzakerenin tanımı, müzakere süreci, kültürün müzakere sürecine etkisi, durumsal faktörler ve müzakere taktikleri, kültürler-içi ve kültürler-arası müzakere farklılıkları, motivasyonun tanımı, kültürün ödülleri etkileme şekli, kültürler-arası çalışmanın anlamı, grup kavramı, grup yapısı, grup süreçleri, takımlar, dört kültürde iş ortamındaki gruplar, yöneticiler için etkisi, takım üyelerinin monochrome ve polyehronic yaklaşımları, liderliğin tamım, kültür ve liderlik, liderlik teorileri, organizasyonel kültür kavramı, organizasyon kültürünün diğer kavramlarla ilişkileri, organizasyon kültürünün önemi, uluslararası insan kaynaklannm yönetiminin tanımı yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Siemens Telekomünikasyon Bölümü'nde Uluslararası Proje Yönetiminde kültürel faktörlerin etkisine ilişkin bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada araştırmanın konuş ve amacı, problemleri, ön çalışması, modeli, yöntemi, hipotezleri, ölçme aracı, örnekleme süreci ve de hipotezlerin test edilmesi konulan işlenmiştir. Araştırma Siemens Türkiye'nin sorumluluğu altındaki Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan'da gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya örnek olabilecek toplam 33 Proje Müdüründen 31 'i ile bağlantıya geçilmiş ve de anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formunda Uluslararası Proje Yönetiminin kültürden etkilenebilen yönleri 8 ana faktör çerçevesinde ele alınmıştır. Bunlar; aynı anda pek çok aktivite ile uğraşabilme (polyehronic), grup çalışmasına yatkınlık, karar alma (decision-making), ataerkellik (masculunity), hiyerarşi, belirsizlikten kaçınma (uncertainty avoidance), yüksek-içerikli kültür (high-context culture) ve de güç mesafesi (power distance) 'dir. Araştırmaya katılan çalışanlardan elde edilen; hem kişisel, hem de görevlerine ilişkin veriler, her bir özellik itibariyle frekans ve yüzdeleri hesaplanarak tablo haline getirilmiştir. ( örnekleme süreci kısmında Tablo 3.1 'den Tablo 3.6'ya kadar ). Çalışanların bu özellikleri cinsiyet, yaş düzeyleri, çalıştıkları ülke, tabiyet, iş tecrübeleri ve medeni durumları şeklindedir. Araştırma sonuçlarında kökenlerinin Kazakistan ve Azerbaycan'da çalışan Proje Müdürlerinin büyük çoğunluğunun Rus tabiyetine dahil olmamalarına rağmen, 70 yıllık Sovyet egemenliğinden büyük ölçüde etkilendikleri ortaya çıkmıştır.Bir diğer gerçekte Uluslararası Proje Yönetiminde dikkate alınması gereken birinci unsur kültürdür. Zaman kavramının kullannmndan karar alma şekline kadar proje yönetiminin her kademesi kültürden etkilenmektedir. Bu gerçeği dikkate almayan ve de yabancı kültürlerde proje gerçekleştirmeye çalışan proje müdürlerini büyük başarısızlıklar beklemektedir.
Özet (Çeviri)
In the first section of the thesis the Project Management and Culture concepts have been studied. At this stage the project management definition, project environment, general management abilities, social-economical effects and international project management are described. In the second section, the cultural factors in international project management have been studied. Communication process, the cross-cultural communication differences, the effects of those differences, the importance of the communication for the managers, the definition of the negotiation, the negotiation process, the effect of culture to negotiation process, situational factors and negotiation tactics, in-cultural and cross-cultural negotiation differences, the definition of motivation, the effects of culture to awarding, the meaning of the cross-cultural work, group concept, group structure, group processes, teams, the group in work environment in four cultures, the effect for managers, the monochrome and polychrome approach of teams members, the definition of leadership, culture and leadership, leadership theories, the definition of organizational culture, the relationship of organizational culture with other concepts, the importance of organizational culture, the definition of the international human resources management have been done. In the third section, a questionnaire study in Siemens Telecommunication Department regarding the Cultural Effects of International Project Management have been realised. In that study the subject and the reason of the study, problems, pre- study, model, the hypothesis, the measurement way, the sampling process and the test of the hypothesis have been studied. The research have been realised in Turkey, Kazakhstan and Azerbaijan which are under the responsibility of Siemens Turkey. In those regions totally 33 Project Managers are working and 31 out of 33 Project Managers answered the questionnaire. In questionnaire the cultural points that may effect the International Project Management have been sum up in 8 main areas. These are : the ability to deal at the same time with more than one activity (polychrome), the ability to work as a group, decision making, masculunity, hierarchy, uncertainty avoidance, high-context culture and power distance. The personal and work-related datas of the Project Managers have been tabled with their frequencies and percentages (Table from 3.1 to 3.6). Those features are genus, age level, the country where they are working, the nationality, the work experience and their marital status. mAt the end of research even the Project Managers working in Azerbaijan and Kazakhstan are not the original nationality of Russian, it has been understood that they were impressed quite highly from the 70-years Russian sovereignty. Another fact is that in International Project Management the first factor should be taken into account is culture. From the time concept to the decision making type, all project management process is effected from the culture. The managers who do not care that fact and try to realise projects in cross cultures environment will be faced with a lot of problems. IV