Belediye şirketlerinde iç kontrol sisteminin değerlendirlmesi ve bir uygulama
Evaluation of internal control system in municipal companies and an application
- Tez No: 926231
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bir şirketin sahip olduğu varlıklarının korunmasında olmazsa olmaz olan iç kontrol sisteminin varlığı, belediye varlıklarının arasında bulunan ve belediye tarafından tahsis edilen kaynakları kullanan belediye şirketleri açısından hayati bir önem taşımaktadır. Yapısı itibariyle özel hukuk tüzel kişisi olan ancak kaynak kullanımında kamusal kaynaklara sahip olan belediye şirketlerinin sahip oldukları varlıkların ne derece etkin kullanıldığı iyi bir şekilde işleyen iç kontrol sistemine bağlıdır. Belediye şirketlerindeki iç kontrol sistemi üzerine literatürde ilk kez yapılan bu çalışmada öncelikle bu şirketlerin özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmış ve daha sonra iç kontrol kavramı ve belediye şirketlerinde neden iç kontrole gerek duyulduğu değerlendirilmiştir. Daha sonra iç kontrol konusunda günümüzde en yaygın kullanıma sahip COSO İç kontrol Sistemi açıklanmış ve yine literatürdeki ilk çalışmalardan olmak üzere belediye şirketlerinin sürdürülebilirlik konusundaki durumu ve yapılması gerekenler kaleme alınmıştır. Son kısımda ise Tekirdağ Şarköy Belediyesine ait olan Şarkent Limited Şirketine ilişkin olarak iç kontrol sisteminin geliştirilmesi ve iş akış süreç analizleri projesi uygulaması yapılmıştır. Bir belediye şirketinin iç kontrol sistemi üzerine sistemsel olarak yapılmış ilk çalışma olan bu tezin literatüre önemli katkılar sunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The existence of an internal control system, which is indispensable for the protection of a company's assets, is of vital importance for municipal companies that are among the municipal assets and use the resources allocated by the municipality. How effectively the assets of municipal companies, which are private law legal entities by nature but have public resources in their use of resources, are used depends on a well-functioning internal control system. In this study, which was conducted for the first time in the literature on the internal control system in municipal companies, the characteristics of these companies were first discussed in detail and then the concept of internal control and why internal control was needed in municipal companies were evaluated. Then, the COSO Internal Control System, which is the most widely used internal control system today, was explained and, again, as one of the first studies in the literature, the sustainability situation of municipal companies and what should be done were written down. In the last part, the internal control system development and workflow process analysis project was implemented for Şarkent Limited Company, which belongs to Tekirdağ Şarköy Municipality. It is expected that this thesis, which is the first systematic study on the internal control system of a municipal company, will make significant contributions to the literature.