Ankara'daki psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin uğraş tedavisine ilişkin bilgi düzeylerinin incelenmesi
Finding out the level of knowledge of the nurses, working in pschiatry clinics in Ankara about occupational therapy
  1. Tez No: 3733
  2. Yazar: GÜLSÜM ANÇEL ASLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT KUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
39 V - ÖZET Araştırma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin uğraş tedavisine ilişkin hilgi düzeylerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, Ankara Belediye İl Sınırları içinde* psikiyatri kli niği olan hastanelerde yapılmıştır. Uğraş ünitesi olan psikiyatri kli niklerinde çalışan hemşireler, araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın etkinliğini arttırmak amacıyla, hu kliniklerde çalışan hemşirelerin tümü, araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, çeşitli kaynaklar incelenerek hazırlanan soru kağıdı ile araştırmacı tarafından toplanmış ve elde değerlendirilmiş tir. Değerlendirmede, iki yüzde arasındaki farkın anlamlılık testi ve ki-kare önemlilik testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonunda, araştırma kapsamına giren hemşirelerin uğraş tedavisi konusunda ortalama bilgi puanları 13 tam puan üzerin den 7«02 olarak bulunmuştur. Hemşireler, okul eğitimi ve klinikteki çalışma 3üresi içinde uğraş tedavisine ilişkin aldıkları eğitimi ye terli bulmadıklarını belirtmişlerdir. Bilgi puanlarını Ölçmek için sorulan, sorulara yanıt veren kişi sayısının yüksek olmasına rağmen, soruyu bilme oranının düşük oluşu bilgi eksikliğini göstermektedir. Her hastanenin uğraş tedavisi konusunda hemşireden beklediği rolle ve okul eğitimleri, klinik çalışmaları sarasında bu konuda ay rıntılı bilgi verilmesiyle bağıntılı olarak, bilgi puanlarının etki lenebileceği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonunda, sonuçlara uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Finding out the level of knowledge of the nurses, working in pschiatry clinics in Ankara about occupational therapy. This desciptive research is designed to find out the level of knowledge of the nurses, working in psychiatry clinics in Ankara about occupational therapy. ( The nurses who are working in occupation units of the psychiatry clinics in Ankara are“the subjects of the research. In order to get sufficient data, all of : the nurses in pschiatry clîaies in Ankara, was included. The items of the questionnaire which were used in this study were developed by reffering many sources in the literature. The significance test of the difference between two percentages and chi square are used in the analysis. The subjects knowledge on occupational therapy was graded and the mean score was found to be 7.02 over 13 points. The nurses have stated that their training on occupational therapy was insufficient during their general education and their practice hours in clinics. Although the reppariBe rate was high, the content of the answers were not sufficient. This indicates the lack of knowledge an the occupational therapy. It was concluded that the discrepancy between the expectancies of hospitals from the nurses, their education and clinical practices effect the results which're obtained from the questionnaire. At the end of the research, some suggestians according to the results was put forward...-_ _ ”“”" '.