Türkiye'de siyasi coğrafya alanındaki lisansüstü tezlerin içerik analizi
The content analysis of postgraduate theses in the field of political geography in Türkiye
  1. Tez No: 926261
  2. Yazar: AYFER TEREKEME UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın konusu, Türkiye'de lisansüstü tezlerdeki siyasi coğrafya çalışmalarını incelemektedir. Araştırma, Türkiye'deki siyasi coğrafya konusundaki çalışmalardaki nicel eksiklikleri ve nitel varlıkları ortaya koyarak, yeni araştırmacılara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Bu yöndeki bir araştırma, siyasi coğrafya konusuyla ilgili gelişmeleri, değişiklikleri, eğilimleri ve yenilikleri ortaya koyması açısından önemlidir. Araştırma, Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi veri tabanında yapılan taramalar sonucunda ulaşılan 50 tezin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi üzerine kurulmuştur. Bu analiz yöntemi, konuya dair daha net sonuçlar elde etmek için tercih edilmiştir. Araştırma için geliştirilen analiz kategorileri arasında tezin türü, anabilim dalı, konusu, yılı, üniversite ve enstitüsü, dizin terimleri, dili, anahtar kelimeleri veri toplama araç ve teknikleri ile kullanılan yöntemler yer almaktadır. İncelenen tezlerin çoğunluğunun coğrafya alanında olduğu, ancak uluslararası sular, küresel göçler, mülteci göçleri, küreselleşme ile ilgili problemler, gelecekte kurulabilecek olan muhtemel küresel ve bölgesel birlikler, enerji kaynakları odaklı çalışmalar, çevre sorunları temalı araştırmalar gibi daha spesifik konuların yeterince ele alınmadığı tespit edilmiştir. Siyasi coğrafya konusundaki çalışmaların çoğu belirli üniversitelerde yoğunlaşmıştır. Farklı disiplinlerden daha fazla tez yazılması gerekmektedir. Ayrıca, tezlerde saha çalışması yapılma oranının düşük olması, araştırma yöntemleri ve veri toplama teknikleri açısından sorunlar yaşandığını göstermektedir. Siyasi coğrafyayla ilgili daha fazla tez yazılması, saha çalışmalarının artırılması, kaynakların çeşitlendirilmesi ve disiplinler arası işbirliğinin teşvik edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research examines political geography studies in graduate theses in Türkiye. The study aims to identify the quantitative deficiencies and qualitative presence of political geography research in Türkiye, providing guidance for new researchers. Such research is important as it reveals developments, changes, trends, and innovations related to the field of political geography. The research is based on the content analysis method applied to 50 theses obtained through searches in the Higher Education Council's National Thesis Center database. This analysis method has been chosen to yield clearer results regarding the topic. The developed analysis categories include the type of thesis, main field of study, subject, year, university and institute, index terms, language, keywords, data collection tools and techniques, as well as the methods used. It was found that most of the examined theses were in the field of geography; however, more specific topics such as international waters, global migrations, refugee migrations, problems related to globalization, potential future global and regional unions, studies focused on energy resources, and research on environmental issues were not adequately addressed. Most studies in political geography are concentrated in certain universities. There is a need for more theses to be written from different disciplines. Additionally, the low rate of field studies in the theses indicates issues regarding research methods and data collection techniques. There is a need for more theses related to political geography, an increase in field studies, diversification of sources, and encouragement of interdisciplinary collaboration.