Bigadiç'in köylerinin sosyal ve iktisadi yapısı (7292 numaralı Temettuat Defterine göre)
Social and economic structure of villages of Bigadiç (According to Temettuat Register No 7292)
  1. Tez No: 926262
  2. Yazar: FATMA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
1260 senesinden 1261 senesine kadar alınan vergilerin ve hanelerdeki mevcut mal miktarlarının not edildiği Temettuat Defteri kişilerin isimlerini, gayrimenkullerini, kıymetli varlıklarını, gelirlerini ve ödedikleri vergi miktarlarını da içermektedir. Dolayısıyla Temettuat Defterleri sosyal ve ekonomik tarih araştırmaları ve bölge tarihi açısından kıymetli bilgiler içermektedir. Yapılan çalışmada temel kaynak olarak Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan 7292 numaralı Temettuat Defteri kullanılmıştır. İnceleme alanı olan Balıkesir Bigadiç'in köylerinde yaşayan hanelerin sosyal ve iktisadi bilgileri verilmiştir. Temettuat Defteri geçmiş dönemde yaşayan toplumların sosyal ve ekonomik yaşamlarının öğrenilmesi ve incelenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. İncelenen defter içerisinde köylere ait kaydedilmiş bulunan emlak ve arazi ve hayvanat ve temettuat sayımları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda bölgenin sosyal ve iktisadi tarihi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Temettuat Register, with records the taxes collected between the years 1260 and 1261 as well as the amount of property in households, contains information about individuals names, real estste, valuable assets, income and the amount of the tax they paid. For this reason, the Temettuat Registers provide valuable information for social and economic historical research, as well as for regional history. In this study the Temettuat Register with the number 7292, found in the Prime Ministry Ottoman Archives, has been used as the primary source. The social and economic information of the households living in the villages of Bigadiç Balıkesir which is the focus of the study, has been provided. The Temettuat Register holds great significance due to this role in learning and examining the social and economic lives of past societies. The register under review includes recorded data on real estate, lond, livestock and income assessments related to the villages. Based on the information derived from this analysis, the social and economic history of the region has been examined.