Uluslararası yaptırımların uluslararası ticarete etkileri: Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları (2014-2022)
The effects of international sanctions on foreign trade: European Union's sanctions against Russia (2014-2022)
- Tez No: 926268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Uluslararası yaptırımlar, son yıllarda giderek daha önemli bir dış politika aracı haline gelmektedir. Küreselleşme ve karşılıklı bağımlılık gibi dinamikler, devletler için askeri güç kullanımını daha riskli ve maliyetli hale getirmekte ve yaptırımları hem savaşa bir alternatif hem de destekleyici bir araç konumuna taşımaktadır. Rusya uluslararası yaptırımlara maruz kalan ülkeler arasında, son dönemdeki yayılmacı politikaları nedeniyle üst sıralarda yer almaktadır. Bu çalışma ile uluslararası yaptırımların dış ticarete etkileri, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar çerçevesinde incelenerek, stratejik ürün gruplarındaki değişimler değerlendirilmektedir. Bu bağlamda Avrupa Birliği yaptırımları, uluslararası yaptırım literatüründen geliştirilen bir çerçevede kronolojik olarak özetlenmektedir. Tezin kapsamlı analizinde, 2007-2023 yılları arasında Avrupa Birliği'nin Rusya ile dış ticaretindeki değişimler ve üye ülkelerin tekil ticaret trendleri incelenmektedir. 2014 yılında Kırım'ın ilhakı ile başlayan bu yaptırımlar, özellikle sektörel kısıtlamalar ve karşı yaptırımlar yoluyla iki taraf arasındaki ticareti ciddi ölçüde azaltmaktadır. Bunun yanında, Rusya'nın yaptırımlara karşı alternatif stratejiler geliştirerek BRICS ülkeleriyle iş birliğini artırdığı gözlemlenmektedir. Sonuç olarak, yaptırımların ekonomi politik ve makroekonomik etkilerinin güçlü olduğu; bununla birlikte hem Avrupa Birliği hem de Rusya için ekonomik kayıplar doğurduğu gösterilmektedir. Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte genişleyen yaptırımların, gerek taraflar gerekse uluslararası ticaret üzerinde uzun vadeli etkiler yaratmaya devam edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
International sanctions have become an increasingly important foreign policy tool in recent years. Dynamics such as globalization and interdependence make the use of military force more risky and costly for states and make sanctions both an alternative to war and a supporting tool. Russia ranks high among the countries subject to international sanctions due to its recent expansionist policies. With this study, the effects of international sanctions on foreign trade are examined within the framework of the sanctions imposed by the European Union on Russia, and the changes in strategic product groups are evaluated. In this context, the European Union sanctions are summarized chronologically in a framework derived from the international sanctions literature. In the comprehensive analysis of the thesis, the changes in the European Union's foreign trade with Russia between 2007 and 2023 and the individual trade trends of the member states are examined. These sanctions, which started with the annexation of Crimea in 2014, significantly reduce trade between the two sides, especially through sectoral restrictions and counter-sanctions. With that being said, it is observed that Russia has increased its cooperation with the BRICS countries by developing alternative strategies against sanctions. As a result, the political-economy and macroeconomic effects of the sanctions are strong; however, it has been shown to cause economic losses for both the European Union and Russia. It is foreseen that these sanctions, which expanded with the Russia-Ukraine war that started in February 2022, will continue to have long-term effects on both parties and international trade.