Dijital medyada mahremiyet algısının üniversite öğrencilerinin kullanıcı davranışlarına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of privacy perception in digital media on the user behavior of university students
  1. Tez No: 926269
  2. Yazar: MEHMET SALİH TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ERKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dijital medyada mahremiyet algısının üniversite öğrencilerinin kullanıcı davranışlarına etkisinin tespit edilmesi amacıyla yapılan bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem gurubunda 204 üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla sorulmuş 6 soru, öğrencilerin internet kullanma durumunun belirlenmesi amacıyla sorulmuş 4 soru olmak üzere toplam 10 soru bulunmaktadır. Veri toplama ölçeğinin ikinci bölümünde araştırmaya katılan öğrencilerin dijital mahremiyet ve dijital karnaval davranış düzeyinin tespit edilmesi amacıyla Dijital karnaval ortamında mahremiyet algısı ölçeği (DKOMA) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 24.0 istatistiksel veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılımda olması sebebiyle bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki anlamlılık analizlerinde parametrik testler (t Testi ve Anova Testi) kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki farklılaşmanın hangi guruplar arasında olduğunun tespit edilmesi amacıyla LSD Testi uygulanmıştır. Anlamlılık analizlerinde anlamlılık düzeyi (p) 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin dijital mahremiyet algısı ve dijital karnaval davranışlarında interneti kullanma süresi ve amacının, sosyal medyada görünürlük durumunun sosyal medyada paylaşılanlara gelen yorum ve beğenilerin etkili olduğu belirlenmiş, dijital mahremiyet algısı ile dijital karnaval davranış arasında pozitif yönlü, güçlü düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to determine the effect of privacy perception in digital media on the user behavior of university students, the scanning model, one of the quantitative research methods, was used. The sample group of the study consists of 204 university students. The data collection tool used in the study consists of two parts. In the first part, there are 6 questions asked to determine the demographic characteristics of the students participating in the study and 4 questions asked to determine the internet usage status of the students, a total of 10 questions. In the second part of the data collection scale, the Privacy Perception in the Digital Carnival Environment Scale (DKOMA) was used to determine the digital privacy and digital carnival behavior levels of the students participating in the study. SPSS 24.0 statistical data analysis program was used in the analysis of the research data. Since the research data is normally distributed, parametric tests (t Test and Anova Test) were used in the significance analysis between dependent and independent variables. LSD Test was applied to determine which groups the difference between dependent and independent variables is between. The significance level (p) was taken as 0.05 in the significance analysis. As a result of the research, it was determined that the duration and purpose of internet use, visibility status on social media, comments and likes on what is shared on social media are effective in students' digital privacy perception and digital carnival behavior, and it was concluded that there is a positive, strong and statistically significant relationship between digital privacy perception and digital carnival behavior.