Producers direct sale spaces for sustainable urban agriculture: the case of Kadiköy Municipality farmers market
Sürdürülebilir kentsel tarim için üreticilerin doğrudan satiş alanlari: Kadiköy Belediyesi çiftçi pazari örneği
- Tez No: 926365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ KORGAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hızlı kentleşmenin etkisiyle kent içindeki doğal tarım alanları yok olmakta ya da ihtiyacı karşılayamayacak noktaya gelmektedir. Kırdan kente olan göçler, beraberinde kentsel nüfusun artmasına katkı sağlamakla birlikte tarım faaliyetlerinin azalmasına etki etmektedir. Artan nüfusla beraber gıda tüketimi ihtiyacı ortaya çıkmakta ve şehirler bunu karşılayamamaktadır. Kentsel nüfusun hızla artmasıyla tarım arazileri imara açılmaktadır. Ayrıca şehirlerin ekosistemlerinin bozulmasına yol açmaktadır. Bu sebeple de kentlerde doğal, sağlıklı, temiz içerikli ve ucuz gıda ürünlerine ulaşım yeterli olmamaktadır. Kentsel tarımla beraber doğal, sağlıklı, temiz içerikli yiyeceklerin yetiştirilmesi, işlenmesi ve dağıtılması kolayca sağlanmaktadır. Kentsel tarım, farklı yöntemlerle yapılabilir ve ürünler çeşitli kanallarla tüketicilere ulaştırılabilir. Bu yöntemler arasında kendi ürününü kendin topla uygulamaları, üretici pazarları, doğrudan restoranlara veya kurumlara satış, internet üzerinden satış, yol kenarı stantları, agroturizm ve toplum destekli tarım gibi seçenekler bulunmaktadır. Ancak doğrudan satış mekanlarının sayısının veya niteliklerinin yetersizliği, üreticiler için önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu çalışma kapsamında Kadıköy Belediye Üretici Pazarı kentsel tarımın doğrudan satış mekan alternatifleri için ele alınmaktadır. Alanın seçilmesinde en büyük etken belediyenin üreticileri desteklemesi ve yapısal tasarım koşulları olmaktadır. Kadıköy Belediye Üretici Pazarı yerinde gözlem yöntemiyle tasarım kriterleri açısından ele alınmaktadır. Bu analizlerle beraber değerlendirme yapılarak yerel yönetimlere üretici pazarı tasarım kriteri rehberi hazırlanması hedeflenmektedir. Ayrıca bu tez sonucuyla beraber kentlerde sürdürülebilirlik, sağlıklı ve güvenli gıdaya kolay ulaşım için stratejiler ve eylemler hakkında önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to rapid urbanization, natural agricultural areas within cities are disappearing or reaching a point where they can no longer meet demand. Migration from rural to urban areas contributes to the growth of urban populations while simultaneously reducing agricultural activities. As the population grows, the demand for food consumption increases, which cities are unable to meet. With the rapid expansion of urban populations, agricultural lands are being rezoned for urban development, leading to the disruption of city ecosystems. Consequently, access to natural, healthy, clean and natural products in urban areas becomes insufficient. Urban agriculture facilitates the cultivation, processing, and distribution of natural, healthy, and clean food. Urban agriculture can be practiced through various methods, and its products can be delivered to consumers through multiple channels. These methods include pick-your-own practices, farmers' markets, direct sales to restaurants or institutions, online sales, roadside stands, agro-tourism activities, and community-supported agriculture. However, the insufficient number or inadequate quality of direct sales venues remains a significant challenge for producers. This study examines the Kadıköy Municipality Farmers Market as an alternative direct sales venue for urban agriculture. The main factors for selecting this location are the municipality's support for producers and its structural design conditions. The Kadıköy Municipality Farmers Market is analyzed through on-site observation in terms of design criteria. Based on these analyses, the study aims to develop a design criteria guide for producer markets to be presented to local governments. Furthermore, the thesis offers recommendations on strategies and actions to promote sustainability and ensure easy access to healthy and safe food in urban areas.