Perakende mağazacılıkta iç mekan çevre kalitesinin müşteriler üzerindeki etkisi: Giyim mağazaları örneği
The impact of indoor environmental quality on customers in retail stores: The case of clothing stores
- Tez No: 926366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÇAKIR KIASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde, perakende ve mağaza kavramları birçok alanda önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mağaza, müşterilere çeşitli ürün ve hizmetleri sunan, genellikle fiziksel bir alanda faaliyet gösteren ticari bir kuruluştur. Mağazalar, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu alanlardır. Mağazaların sayıları gün geçtikçe artmakla birlikte müşterilerin beklenti ve talepleri de artış göstermektedir. Mağaza ortamı, satın alma eyleminin ötesinde, müşteri algı ve davranışlarını da şekillendirmektedir. Bu durum ise, kullanıcı konforu, memnuniyeti ve deneyimleri açısından önemli bir sorumluluk doğurmaktadır. Konfor, bireylerin mekân içerisinde yaşadıkları rahatlık ve memnuniyet düzeyini ifade eden bir kavramdır. İç mekân çevre kalitesi ise, bir mekânın içindeki ısıl, işitsel, görsel ve iç hava kalitesi gibi konfor parametrelerini kapsayan bir terimdir. Bu parametrelerin doğru bir şekilde uygulanması iç mekânın müşteriler üzerinde olumlu bir etki yaratmasına olanak tanımaktadır. Dolayısıyla, mağazalarda iç mekân çevre kalitesinin sağlanması önemli hale gelmektedir. Bu bağlamda, mağazalarda müşteri konfor ve memnuniyeti gözetilerek, iç mekân çevre kalitesini iyileştirmeye yönelik çalışmalar planlanmalıdır. Bu araştırmada, mağazalardaki müşterilerin iç mekân çevre kalitesine ilişkin konfor ve memnuniyet düzeyini analiz etmek ve iç mekân çevre kalitesinin müşteriler üzerindeki etkisi incelenerek, güçlü ve zayıf yönleri tanımlanarak mağazacılık sektörünün iyileştirilmesine yönelik önerilerin ve kontrol listesinin sunulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, mağaza, mağaza tasarımı, fiziksel mağaza ortamı bileşenleri, kullanıcı konforu, iç mekân çevre kalitesi ve konfor parametreleri araştırılmıştır. İstanbul Bakırköy lokasyonunda bulunan AVM giyim mağazalarından toplanan anket verileri, gözlem ve alan yazın taramaları çalışmanın bulgularını ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda ise, iç mekân çevre kalitesinin müşteriler üzerindeki etkisi belirgin bir şekilde ortaya konulmuş, iyileştirilmesi gereken alanların tespiti yapılarak öneriler sunulmuş ve kontrol listesi oluşturulmuştur
Özet (Çeviri)
Today, the concepts of retail and store are important concepts in many areas. A store is a commercial organization that offers various products and services to customers and usually operates in a physical area. Stores are areas where human circulation is intense. As the number of stores increases day by day, the expectations and demands of customers also increase. The store environment shapes customer perception and behavior beyond the act of purchasing. This situation creates an important responsibility in terms of user comfort, satisfaction and experiences. Comfort is a concept that expresses the level of comfort and satisfaction that individuals experience in a space. Indoor environmental quality is a term that covers comfort parameters such as thermal, auditory, visual and indoor air quality in a space. The correct application of these parameters allows the interior space to have a positive effect on customers. Therefore, ensuring indoor environmental quality in stores becomes important. In this context, studies should be planned to improve indoor environmental quality by considering customer comfort and satisfaction in stores. This study aims to analyze the comfort and satisfaction level of customers in stores regarding indoor environmental quality and to present suggestions and a checklist for the improvement of the retail sector by examining the impact of indoor environmental quality on customers, defining its strengths and weaknesses. Within the scope of the study, store, store design, physical store environment components, user comfort, indoor environmental quality and comfort parameters were investigated. Survey data collected from shopping mall clothing stores in Istanbul Bakirkoy location, observations and literature reviews reveal the findings of the study. As a result of the study, the impact of indoor environmental quality on customers was clearly revealed, areas requiring improvement were identified, suggestions were presented and a checklist was created.