Ateşi olan çocuklarda oral ilaç uygulamalarında kullanılan farklı yöntemlerin kalp atım hızı, oksijen satürasyonu ve korkuya etkisi
The effect of different methods used in oral drug administration on heart rate, oxygen saturation and fear in children with fever
- Tez No: 926502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KAN ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma ateşi olan çocuklarda oral ilaç uygulamalarında kaşık kullanımı ile oral enjektör kullanımının çocuklarda kalp atım hızı, oksijen satürasyonu ve korku düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın klinik araştırma kayıt numarası ClinicalTrials.gov veri tabanından (NTC06251245) alındı. Araştırmanın evrenini pediatri servisinde tedavi gören ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 3-6 yaş arasındaki çocuklar (N=90) oluşturdu. Araştırma sürecinde oral ilaç uygulamasında kaşık kullanımı kontrol grubunu (n=43), oral enjektör kullanımı deney grubunu (n=47) oluşturdu. Çocuklara işlem öncesinde ilaç uygulama sürecini anlatmak için eğitici oyun yöntemi kullanıldı. Çocukların korku düzeyi hastaneye kabul, ilaç vermeden önce, ilaç verdikten sonra Çocuk Korku Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Eş zamanlı olarak çocukların kalp atım hızı ve oksijen satürasyonu ölçümü yapıldı. Çocukların korku düzeylerinin her iki grupta da hastaneye kabul aşamasında en yüksek olduğu görüldü. Kaşık ile oral enjektör kullanımına göre korku düzeyleri değerlendirildiğinde, ilaç uygulama öncesi ile ilaç uygulama sonrası ortalama puan değerlerindeki değişim farkının gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (Z:-2,477, p= 0,013). Bu süreçte korku puanı değerlerindeki değişim farkı oral enjektör grubunda (0,02±1,36), artış eğilimi gösterirken, kaşık kullanılan grupta (-0,63±1,18) azalma eğiliminde olduğu bulgulandı. Hastaneye kabulden ilaç uygulama sonrasına kadar, kalp atım hızı değişim farkı gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemekte (p>0,05) olup klinik olarak bakıldığında değişim farkının deney grubunda daha fazla olduğu görüldü. Oksijen satürasyonu, gruplar arasında tüm süreçte istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı belirlendi (p>0,05). Çocuklarda oral ilaç uygulamasında kaşık kullanımı, kalp atım hızı stabilizasyonunu ve korkuyu daha az düzeyde etkilediği için tercih edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of spoon and oral syringe use on heart rate, oxygen saturation and fear level in children with fever. The clinical trial registration number of the study was obtained from the ClinicalTrials.gov database (NTC06251245). The population of the study consisted of children aged 3-6 years (N=90) who were treated in the pediatric service during the data collection period and met the inclusion criteria. During the research process, the use of a spoon for oral drug administration constituted the control group (n=43) and the use of an oral syringe constituted the experimental group (n=47). Educational play method was used to explain the drug administration process to the children before the procedure. Children's fear level was assessed using the Child Fear Scale at admission, before and after drug administration. Heart rate and oxygen saturation were measured simultaneously. Children's fear levels were found to be the highest in both groups at the hospital admission stage. When the fear levels were evaluated according to the use of spoons and oral syringe, it was determined that the difference in the mean score values before and after drug administration was statistically significant between the groups (Z: -2.477, p= 0.013). In this process, it was found that the difference in the change in fear score values tended to increase in the oral syringe group (0.02±1.36), while it tended to decrease in the spoon group (-0.63±1.18). From admission to the hospital until after drug administration, the difference in heart rate change did not show a statistically significant difference between the groups (p>0.05), but clinically, the difference in change was higher in the experimental group. Oxygen saturation showed no statistically significant difference between the groups in the whole process (p>0.05). The use of a spoon in oral drug administration in children is recommended as it affects heart rate stabilization and fear to a lower extent.