Subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda core stabilizasyon eğitiminin etkinliğinin araştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the efficacy of core stabilization training in patients with subacromial impingement syndrome: A randomized controlled study
  1. Tez No: 926513
  2. Yazar: EREN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Subakromiyal Sıkışma Sendromlu (SSS) bireylerde konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan core stabilizasyon eğitiminin ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, üst ekstremite fonksiyonu ve core stabilite üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya dahil edilen 45 hasta randomize olarak Core stabilizasyon grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna ilk 3 hafta, haftada 5 gün, günde 40 dakika elektroterapi ve omuz egzersizlerinden oluşan konvansiyonel tedavi uygulandı. 4.-12. haftalar arasında omuz egzersizleri ev programı olarak verildi. Core stabilizasyon grubuna ise, kontrol grubunun tedavi programına ek olarak ilk 6 hafta, haftada 3 gün, günde 20 dk fizyoterapist eşliğinde core stabilizasyon eğitimi uygulandı. 7.-12. haftalar arasında omuz egzersizleri ile birlikte core stabilizasyon egzersizleri de ev programı ile takip edildi. Çalışmada ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, üst ekstremite fonksiyonu ve core stabilite parametreleri tedavi öncesinde, 3., 6. ve 12. haftalarda değerlendirildi. Çalışmayı 44 hasta tamamladı. Grupların tüm klinik değerlendirmelerinde başlangıç değerleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of core stabilization training applied in addition to conventional treatment on pain, range of motion, muscle strength, upper extremity function and core stability in individuals with Subacromial Impingement Syndrome (SSS). 45 patients included in the study were randomly divided into 2 groups as core stabilization group and control group. In the control group, conventional therapy consisting of electrotherapy and shoulder exercises was applied for the first three weeks, five days a week, for 40 minutes a day. From the 4th to the 12th weeks, shoulder exercises were prescribed as a home program. In the core stabilization group, in addition to the control group's treatment program, core stabilization training was applied under the supervision of a physiotherapist for 20 minutes a day, three days a week, during the first six weeks. From the 7th to the 12th weeks, core stabilization exercises were followed as part of a home program along with shoulder exercises. In the study, pain intensity, range of motion, muscle strength, upper extremity function and core stability parameters were evaluated before treatment and at 3, 6 and 12 weeks. 44 patients completed the study. The initial values were similar in all clinical evaluations of the groups (p>0.05).