Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin kariyer farkındalıkları ile etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Nvestigation of the relationship between career awareness and effective communication skills of sports management department students
  1. Tez No: 926550
  2. Yazar: YUNUS İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmanın amacı, Spor Yöneticiliği Bölümünde öğrenim gören öğrencilerin kariyer farkındalıkları ile etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama kullanılmıştır. Çalışma, 2023- 2024 Eğitim Öğretim Yılında, Gümüşhane Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümünde öğrenimlerini sürdüren 240 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak, Yaşar ve Sunay (2019) tarafından geliştirilen Kariyer Farkındalığı Ölçeği (KFÖ) ile Buluş, Atan ve Sarıkaya (2016) tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS (v22.0) programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik bilgilere ve alt boyutlarına göre incelemeler yapılmış çeşitli farklılaşmalar gözlenmiştir. Katılımcıların kariyer farkındalık düzeyleri ile etkili iletişim becerilerini kullanma düzeyleri arasında anlamlı pozitif doğrusal ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the relationship between career awareness and effective communication skills of students studying in the Department of Sports Management. Relational scanning, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study was carried out with the participation of 240 students studying in the Department of Sports Management at Gümüşhane University in the 2023-2024 Academic Year. As data collection tools, Career Awareness Scale (CAS) developed by Yaşar and Sunay (2019) and Communication Skills Scale developed by Buluş, Atan and Sarıkaya (2016) were used. SPSS (v22.0) program was used for data analysis. Examinations were made according to demographic information and sub-dimensions of the students participating in the study and various differences were observed. It was determined that there was a significant positive linear relationship between the participants' career awareness levels and their level of using effective communication skills.