Dil bilgisel ve söz dizimsel açıdan çağdaş Rus ve Türk dillerinde özneyi oluşturan kelime ve kelime grupları (N. M. Pipçenko ve L. Karahan örneği)
Words and word groups forming the subject in contemporary Russian and Turkish languages from a grammatical and syntactic perspective (The example of N. M. Pipchenko and L. Karahan)
  1. Tez No: 926551
  2. Yazar: ŞULE NUR KALKAVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ BAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çağdaş Rus dilinde özneyi oluşturan kelime ve kelime grupları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Rus dil bilimci Nikolay Mihayloviç Pipçenko'nun“Sovremenniy russkiy yazık: Sintaksis slovosoçetaniya i prostogo predlojeniya (2009)”ve Türk dil bilimci Leyla Karahan'ın“Türkçede Söz Dizimi (2010)”adlı çalışmalarında geçen öznelerin sınıflandırılarak karşılaştırmalı analiz yöntemiyle dil bilgisel ve söz dizimsel açıdan incelenmesi ve aralarındaki farklılıkların ve benzerliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Rus dili ve Türk dilinde özneyi oluşturan kelimelerin genelde benzerlik taşıdığı ancak L. Karahan'ın seçilen çalışmasında özne görevinde kullanılan kelimelere daha az yer verildiği görülmüştür. Çalışmayı özgün kılan kelime grupları kısmında, Pipçenko'nun sınıflandırılmasında yer alan kelime gruplarının L. Karahan'a göre sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu noktada bahsi geçen iki dil arasında kıyaslama yapıldığında Türkçenin özne konumunda yer alan kelime gruplarının Rusçaya göre daha zengin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the words and word groups forming the subject in the contemporary Russian language. The subjects in the works of Russian linguist Nikolay Mikhailovich Pipchenko,“Modern Language of Russian: syntax of the word group and simple sentence (2009)”and Turkish linguist Leyla Karahan,“Syntax in Turkish (2010)”, were classified and analysed grammatically and syntactically by comparative analysis method. This study aims to examine and identify the differences and similarities between the Russian and Turkish languages about the words forming the subject. It was observed that the words forming the subject in the Russian and Turkish languages are generally similar. However, in the selected study of L. Karahan, the words used in the subject task are less common. This makes the study unique in that it has been determined that the word groups included in Pipchenko's classification are limited compared to Karahan. At this point, it is concluded that Turkish is richer in subject word groups than Russian.