Tarihi eser kaçakçılığının önlenmesinde kurumlar arası çalışmaların rolü: Müze müdürlükleri ve kolluk arasındaki koordinasyon süreci
The role of inter-institutional studies in preventing historical artifact smuggling: Coordination process between museum directorates and law enforcement
  1. Tez No: 926555
  2. Yazar: ÖMER AKBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ülkemizde Tarihi Eser kaçakçılığına dair ilk önlemler Osmanlı Döneminde Osman Hamdi Bey'in müzecilik alanında yaptığı çalışmalarla başlamış ve bu çalışmalar Cumhuriyet dönemindeki kanunlarla sağlam temellere oturtulmuştur. Prehistorik dönemlerden itibaren birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği eden Anadolu toprakları çok sayıda taşınabilir ve taşınmaz kültür varlığına sahiptir. İnsanlığın ortak mirası olan bu değerlerin yurt içerisinde ve yurt dışında yasal olmayan bir şekilde maddi kazanç sağlamak amacıyla kaçakçılığı yapılmaktadır. Bu bağlamda Tarihi Eser kaçakçılığını önlemek ve bireyleri bu konuda bilinçlendirmek adına“devlet ve vatandaş”arasındaki bağlantıyı devletin kurum ve kuruluşları üstlenmektedir. Bu kurumlar içerisinde Kolluk Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı) kendi görev sahası içerisinde yetkisini kullanarak vatandaşı bilgilendirme ve olası kaçakçılığın önüne geçebilmek için Müze müdürlükleri ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu Yüksek Lisans Tez Çalışması ülkemizdeki eser kaçakçılığının önlenmesi adına Kolluk kuvvetlerinin Müze Müdürlükleri ile ortak yürüttükleri çalışmalar hakkındaki sürecin işleyişini içermektedir
Özet (Çeviri)
İntroduced during the Ottoman period through the pioneering museology efforts of Osman Hamdi Bey. These initiatives laid the groundwork for the legislative framework established in the Republican era. As a cradle of numerous civilizations and cultures since prehistoric times, the Anatolian lands are home to a vast number of movable and immovable cultural assets. Unfortunately, these artifacts, which form part of the shared heritage of humanity, are often subject to illegal smuggling, both domestically and internationally, for financial gain. In this context, the responsibility of preventing cultural heritage smuggling and raising public awareness on this issue falls on various governmental institutions and organizations, which act as a bridge between the state and its citizens. Among these institutions, the Gendarmerie, as a law enforcement agency, plays a significant role in combating smuggling within its jurisdiction. It actively collaborates with museum directorates to inform the public and prevent potential illegal activities. This Master's Thesis focuses on the collaborative efforts between law enforcement agencies and museum directorates to prevent the smuggling of historical artifacts in Turkey. It aims to explore the operational processes and joint initiatives carried out by these institutions to protect the country's cultural heritage.